Bankalardan Yatırım Hesabı Açmak

Borsa kelimesini duyduğunuz zaman birçoğunuzun bu kelimeye kulak aşinalığı vardır. Ama borsa kelimesine ne kadar aşinalığınız olsa bile, borsayla ilgilenenler ve vakit ayıranlar borsanın ne işe yaradığını bilir ve kazanç elde ederler. Borsadan para kazananlar gibi sizler de kazanç sağlayabilirsiniz, birikimlerinizi ve bilgilerinizi değerlendirebilirsiniz. Dolayısıyla izleyeceğiniz en doğru yol, borsa nedir araştırmasını yapmaktır. Çünkü borsadan para kazanmanın yolu borsayı tanımakla başlar.

Etrafınızdaki insanlardan, borsada birikimlerinizi değerlendirmenin kumar ve haram olduğunu söyleyenlerin olduğuna şahit olmuşsunuzdur. Bu yüzden borsayı çoğu kişiler kumarhane olarak tanımlıyor olabilirler. Toplumda yer alan bu tarz düşüncelere cevap verebileceğimiz ‘borsa nedir, nasıl girilir’ yazımızı hazırladık.

Borsa; değerli madenler (altın, gümüş, …), enerji ürünleri (doğalgaz, petrol, …), sanayi metal ürünleri ( demir, bakır, …) ve tarım ürünleri (mısır, pamuk, …) gibi malların, satım ve alım işlerinin yapıldığı kurumsal bir ortamdır. Borsaya piyasa ve pazar olarak bakılmaktadır. Bunun nedeni ise, bu tarz ürünlerin alım satım ticaretinin yapıldığı yerler pazar ve piyasa olarak adlandırılır. Örneğin; maden ürünleri piyasası dediğimiz yer, maden ürünlerinin alım satım işlerinin yapıldığı, satışçıların ve alıcıların bir araya geldikleri yerdir. Bu yüzden buralara maden borsası denir. Borsaların kurumsal kimliklerinin olması da her borsanın kendine özgü özelliklerinin ve kurallarının olmasındandır.

Borsaya Nasıl Girilir?

Uzun zaman büyük çabalarla edinmiş olduğunuz birikimlerinizi borsada değerlendirmek istiyorsunuz; fakat bu işin nasıl olduğunu, ne gibi aşamaları takip edeceğinizi bilmiyorsunuz.

Alım satım işine başlamak için öncelikle borsaya giriş yapılmalıdır. Borsaya giriş yapmak için banka ya da kurum aracılığı ile yatırım hesabı açtırılarak, yapmak istediğiniz iş ile ilgili detayları da göz önünde tutarak açılan hesaba belli miktarda yatırım yapılmalıdır. Yatırdığınız para, hesaba işlendikten sonra banka veya aracı olan kurumun internet sitesi üzerinden ticarete başlayabilir ve alım satım işlerini yapabilirsiniz. Yapacağınız işlem için de bir yatırım aracı seçmeniz gerekiyor ve fiyat aralığının da bilinmesi gerekiyor.

Alım satım ile ilgili tüm analizlerin tamamlanıp yatırımların yapılması neticesinde, seçmiş olduğunuz kurum aracılığı ile avantajlı ve uygun gördüğünüz durumlarda ‘al ya da sat’ emirlerini vererek tüm işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Belirlemiş olduğunuz tutara ulaştığınızda satışınızı gerçekleştirerek karınızı kazanmış olursunuz.

İLGİLİ  Borsa Zincir Emri, Borsa Bedelli Ne Demek?

Borsa

Neredeyse 2000 yıllık geçmişe sahip borsanın temelleri pazarlar ve panayırlar ile atılmış bulunmaktadır. Kısacası borsa önceden belirlenmiş kurallara göre, talep te bulunulan malların organize edilmiş piyasasına verilmiş isimdir. Şöyle de söylemek mümkün; istediğimiz malların belirli standartlar altında ulaşmamızı sağlayan sistemdir, tabi ki spekülasyonsuz olması tercihimizdir. Bu arada tarihin en eski borsasının Kütahya’da olduğunu da aklınızın bir köşesine yazın derim.

Borsa Varant

Borsa varant yatırımcısına belirli bir fiyat ve belirli bir süre içerisinde alma veya satma hakkı veren finansal bir enstrümandır. Alım ve satım varantları olarak ikiye ayrılırlar. Daha çok gelişmiş ülke borsalarında işlem gören varantlar 2010 yılından itibaren borsa İstanbul’da da işlem görmektedir. Birçok borsa terimleri gibi kafa karıştırıcı gelebilir fakat dayanak varlık olarak görülebileceğinden hisse fiyatı düşse veya yükselse bile kar elde edebileceğiniz enstrümanlardır. Örnek vermek gerekirse piyasanın değer kazanacağını düşünüyorsanız, alım varantına yatırım yapmanız faydanıza olacaktır, bunun tam tersi durumda ise satım varantını kullanmalısınız. Pek tabii olarak yatırımcı olmak istiyorsanız çok daha fazla parametre kullanmanızı biz ekonomistler daha doğru buluyoruz.

Varant Nasıl Kullanılır ?

Varantın asıl amacı anaparayı (dayanak varlık) korumak olduğundan riskleri minimuma indirir. Örnek vermek gerekirse 100.000 TL ile piyasa fiyatı 10 TL olan varlıktan 10.000 adet almak yerine alım varantını değerlendirirseniz  varant fiyatı 1 TL, dönüşüm oranı 1:1 olsun diyelim. Bu nokta da 10.000 TL’ye 10.000 alım varantı almak aynı yatırımı yapma imkanı sağlar ve riskinizi en düşük seviye de tutar. Bu sistemle tam olarak riskten kurtulamasanız da, en azından riskten kaçma fırsatını elde etmiş olursunuz. Eğer öngürülerinize güveniyor ve minimum risk ile çok daha fazla kazanç elde etmeyi düşünüyorsanız, varantlar sizin için uygun bir enstrümandır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*