Borsa Bedelsiz Nedir?

Borsa Bedelsiz Nedir?
Bir kurum ve/veya kuruluşun(şirketin) iç kaynaklarını kullanarak herhangi bir bedel olmaksızın ortakları ile yaptığı sermaye artımına borsa bedelsiz sermaye artımı veya hisse bölünmesi denir. Bedelsiz sermaye artımı şirketin piyasa değerini etkilemez. Şirket sermaye artımında çeşitli kalemlerin bilançosundan yararlandığı için iç kaynakları içine alıyor bu kaynaklar daha önce bilançodan yararlandığı için şirkete yeni bir nakit akışı sağlanmıyor. Bu nedenle şirketin değeri arttırmıyor.

Bedelsiz sermaye artımıyla;
1-Toplam piyasa değeri etkilenmez, herhangi bir ek gelir elde edilmez.
2-enflasyon karşısında düşmüş olan sermayesini güncelleyebilir.
3-Yararlandığı kalemlerin satışıyla vergi artışı sağlanabilir.

Vergi artışı veya herhangi bir önemli neden yoksa bedelsiz sermaye artışı kurum piyasadaki senetlerin dolaşımını artırmak, her ne kadar teknik açıdan bir yarar sağlanmıyor olsa da psikolojik açıdan bir artış yaratması, çeşitli kalemlerin vergi finansmanını arttırdığı bu yüzden borsa bedelsiz sermaye kullanılır.

Bedelsiz sermaye artımı hesaplaması nasıl yapılır?
Bedelsiz sermaye artışını şöyle açıklayabiliriz.
Örneğin; X şirketi Genel Kurul’da %100 bedelsiz sermaye artımı kararı aldı. Şirketin mevcut ödenmiş sermaye miktarı 15 milyon TL olsun. Hisse senedi sayısı da 15 milyon adet ve güncel hisse senedi fiyatı 4 TL olsun. Bu durumda mevcut piyasa değeri 60 milyon TL’dir.

1-Şirket %100 bedelsiz sermaye artımı yaptığı için ödenmiş sermayesi 30 milyon TL çıkacaktır.
2-15 milyon TL’lik ödenmiş sermaye 15 milyon adet hisse senedine denk geldiği için, ödenmiş sermaye 30 milyon TL’ye çıkınca hisse senedi sayısı da 30 milyon adete çıkacaktır.(sermayedeki 1 TL 1 hisse senedine denk geldiği için, yani 15 milyon TL/ 15 milyon hisse = 1 TL)
3-Kurum (şirket) borsa bedelsiz sermaye yaparken, temettü dağıtmadığı ve bedelli sermaye artımını yapmadığını varsayıyoruz.

Borsa bedelsiz piyasa artımı sonucunda şirketin yeni yeni piyasa fiyatını hesaplamak aşağıdaki gibi yapılır.

Hisse senedi fiyatı = (Hisse senedi eski fiyatı + Rüçhan hakkı kullanma fiyatı x Bedelli sermaye artırım oranı – Hisse başına ödenen temettü) / (1 + Bedelli sermaye artırım oranı + Bedelsiz sermaye artırım oranı)

İLGİLİ  Forex Piyasası ve Emtia İşlemleri

BORSA ENDEKSİ
Borsa ticaret yaşamının da konu olan değerli madenler, günlük tüketilen mallar, tarım ürünleri ve hisse senetleri, bono, tahvil gibi ticari yaşamda kullanılan belgelerin alıcı ve satıcının yüz yüze gelmeden satışının yapıldığı kurumsal bir piyasadır. Borsa endeksi bir ve birden fazla hisse senedinin bulunması, değişkenlerin hesaplanması, oransal değişimlerin ölçülmesini sağlayan göstergedir.

Borsa Endeksinin Önemi?
Yatırımcılar için hisse senetlerinin değerlenmesi ne kadar değerli ise borsa endeksi de özel bir yere sahiptir. Borsa endeksinde bir den fazla hisse senedine yatırım yapılabilmektedir. Yatırımcılar endekslerde yer alan hisse senetlerinin fiyatlarını göz önünde tutarak piyasa hakkında bilgi sahibi olabilirler. Ayrıca piyasadaki performans hakkında buradan bilgi elde edebilirler. Borsa endeksinde birikim sahibi olanlar birikimlerinin değerlenmesi, geleceğe yatırım amaçlı, emeklilik hayatlarında da birikimlerini katlayarak para kazanabilirler. Burada önemli olan kendilerine ait olan bir strateji geliştirmeleri, iyi bir piyasa gözlemcisi ve düzgün bir analist yapabilmeleri gerekmektedir.

Borsa Endeksinin Hesaplanması?
Her ülkenin kendine has bir hesaplama yöntemi bulunmaktadır. Ayrıca her borsanın da kendine özel endekslerini nasıl kullanacağına dair metotları vardır ve bu metotları kendileri hazırlayarak sunarlar. Ülkemizde eski adı ile IMKB yeni adı ile Borsa Endeksi ya da Hisse Senedi Endeksi olarak borsa bulunmaktadır. Endeksler, içerisinde bulunan hisse senetleri sektörlerine göre ayrılır. Endekslerin içinde kazanılan ya da kaybedilen hisselerin değerine göre fiyat belirlenmektedir. Örnek olarak imkb 60 endeksi içinde 60 tane hisse olduğunu belirtir. Hisselerin eklenmesi ya da çıkarılması belli dönemlerde yönetenler tarafından yapılır.

Sermaye payı yüksek olan firmalar ile hisse senedi değeri yüksek olan firmalar borsa endeksini etkilerler. Bunun için borsa endeksinde hisselerin yükselmesi her zaman kazanç sağlayacağı aksi halde düşüşe geçmesi de kaybetme anlamına gelmez. Yine yükselişte olan bir hisse kaybettirebilirken düşüşte olan bir hissenin de size kazandırabilir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*