Borsa Volume Nedir? Borsaya Nasıl Girilir?

Borsa Volume Nedir?

Borsa piyasasında belirli bir süre içerisinde bütün hisse senetlerinin ne kadar değiştiğini takip etmemizi sağlayan göstergelere Borsa Volume denmektedir. Volume ya da diğer adıyla işlem hacmi, piyasalarda trendle birlikte fonların ve hisse senetlerinin değerlendirilmesinde kullanılan bir belirteçtir. Esasen volume, toplamda hisse senetlerinin ne kadar ve ne yönde hareket ettiğini gösterir.

Pozitif yükselen bir piyasa içerisinde beraberinde yükselişle orantılı olarak çoğunlukla yüksek volume değerleri görülürken, piyasa değerlerinin düşmesi hacimde de bir azalmaya sebep olmaktadır. Bu açıdan hacim belirteci (volume indikatör), piyasa değerlerinin büküm noktalarında nasıl ve ne şiddette bir hareket yapacağı konusunda yatırımcılara bir fikir verir.

Verilen bilgiler ışığında, pozitif yükselmekte olan volume (işlem hacmi) değerlerinin aşağı yönlü hareket göstermesi benzer şekilde belirli bir süre değişim göstermeyen ya da azalan işlem hacminin pozitif yükselmesi, piyasa değerlerinin de zıt yönde yapacağı hareketlerin göstergesi olacaktır.

Verilen bilgilerden hareketle Borsa Volume nedir? Sorusunun yanıtı olarak, trendle korelasyon halinde olan ve trendin yapacağı hareketleri bize az çok belirten bir ayraçtır denilebilir. Bu bağlamda yukarı yönlü artan bir trend ya da değişmeyen ve azalan trend durumlarında daima yüksek volume değerlerinin olması trendin hep aynı yönlü eğilim göstereceğini düşündüren bir olgudur.

Volume Ne İşe Yarar?

Öncelikle işe” Borsa Nedir? ” ile başlamak gerekir. Borsa yapmış olduğumuz birikimlerimizi güvenli ( birazda riskli ) ve yasal bir şekilde değerlendirdiğimiz yerdir. Bu   değerlendirmelerimizi yaparken dikkat etmemiz gereken ve işimize yarayan bir çok husus bulunmaktadır. Borsa Terimleri bunların başında gelir. Açığa satış, ağırlıklı ortalama fiyat, alım satıma aracılık, anonim şirket, borsa hacmi, borsa volume bunlardan bir kaçıdır.

Borsada yatırım yaparken volumü göz önünde bulundurmak çok önemlidir. Yatırımlarımızı daha iyi nasıl yapabiliriz? , Hangi hisse senetleri değer kazanmış? , Hangi hisse senetlerine yatırımlarımız bize daha iyi kazanç sağlar?  bu sorularımızın yanıtlarını borsa volume incelediğimizde ve dikkat ettiğimizde bulabiliriz.

Borsaya Nasıl Girilir?

Bunu merak ediyorsanız ilk önce bilgi ve deneyim elde etmeniz gerekmektedir. Bunu borsa okullarından ya da daha önce borsa da bulunmuş olan veya halen bulunan kişilerden yardım alabilirsiniz. Daha sonra yasal olan bir aracı kurum ile yatırım hesabı açılmalıdır. Hesabınızı aktif ve kullanılabilir hale getirmek için öncelikle paranızı yatırmanız daha sonra bir portföy oluşturmanız gerekmektedir.

İLGİLİ  Borsa Zincir Emri, Borsa Bedelli Ne Demek?

Borsa Yatırımlarında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatırım yapmaya karar verdiğinizde öncelikle borsa bilgisi edinmeniz gerekmektedir. Bunu internet kaynaklarıyla yapabilirsiniz. Demo hesaplar gerçek verileri içinde barındırırken size de deneyim kazandırmış olacaktır.

Yatırım yaparken dikkat etmeniz gereken ikinci  bir husus ta ülke ve dünya ekonomisinde meydana gelen gelişmeler ve değişimlerdir.

Dikkat edilmesi gereken diğer bir kaç hususu da aşağıdaki gibi sıralayabiliriz;

  • Düşük, güvenli ve uzun vadeli yatırımlar tercih ediniz.
  • Borsa okur yazarlığınızı geliştirin.
  • Borç ve kredi ile yatırım yapmaktan kaçının.
  • Fiyatlar düştüğünde satın alın.
  • Fiyatlar yükseldiğinde satın.
  • Disiplinli bir şekilde gerekli finansal takiplerinizi yapın.

Bu liste uzar gider. Gerekli araştırmaları yaptığımızda, dikkat ettiğimizde, deneyim elde ettiğimizde, sakin, sabırlı ve mantıklı hareket ettiğimize göre artık yavaş yavaş borsaya adım atabilirsiniz.

Borsa Volume idealde ve pratikte nasıl değerlendirilmeli?
İdeal bir piyasada, teorik olarak genellikle trendin yükseldiği noktalarda volume değerlerinin de yükselmesi, trendin azaldığı yerlerde de volume noktalarının azalış göstermesi gerekir. Pratikte ise bu birliktelik bazen olmayabilir, nitekim hisse senedinde bir trendin oluşmasına sebep olan alıcı – satıcı ilişkisinde insan faktörünün psikolojisi önemli bir rol oynar. Bu tipik olarak sürü psikolojisi ile açıklanabilir, trendde düşüş yaşandığı yerlerde işlem hacminin de (volume) düşmesi beklenirken bir noktada trendde meydana gelen hisse senedi alımı katlanmış bir şekilde artabilir, bu durum, insanların o hissenin değerlenmesine sebep oldukları “kulaktan dolma” bir bilginin yansıması olabilir ve bu hal tabloya bakıldığında gerçekten zıt bir durumdur, idealde beklenmez. Elbette bu durum genellikle görülen bir tablo olmayıp ideale yakın bir, ‘borsa volume – trend’ ilişkisi olduğu söylenebilir.

Bilimsel Teoriler ne söylüyor?
Charles Dow isimli bilim insanının adıyla anılan Dow kuramına göre volume değerleri çok önemlidir, bu kurama göre “volume, trendi tasdik eder” denilmektedir. Bunun anlamı trendin yükseldiği noktalarda hacmin (volume) artması, artış ivmesinin düştüğü noktalarda ise hacmin azalmasıdır. Bunun tersi olarak, düşüş trendinin ivmesinin düştüğü noktalarda hacim artmalı, yükseldiği noktalarda hacim azalmalıdır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*