Borsa Yatırım Fonu Nasıl Alınır

Konumuz dahilinde sizlere borsa yatırım fonu nasıl alınır ve dikkat edilmesi gereken etkenler neler, bunlara değineceğiz. Borsa Yatırım Fonu(BYF), satın alınma işlemleri kapsamında sadece yetkili bankalar ve tüm aracı kurumlar tarafından yapılabilmektedir. Bankalardan alım yapabilmeniz için öncelikli olarak mevcut bankanın borsa yatırım fonu satış yetkisine sahip olması gerekmektedir. Buna ek olarak mevcut bankaya ait hesabınızın olması da şartlar arasında yer almaktadır. Aracı kurumlardan satış ve alım yapabilmeniz içinde yine kurumlara bağlı olarak açılmış aktif bir yatırım hesabınızın olması gerekiyor. Yani ister banka veya dilerseniz aracı kurumlardan borsa üzerine işlem yapın, fark etmeksizin banka ve aracı kuruma ait yatırım hesabınızın olması gerekiyor.

BORSA YATIRIM FONU İŞLEMLERİ

Borsa yatırım fonu ile işlem yapmak oldukça basit ve kolay bir işlem dahilinde olmaktadır. Buna en büyük örnek ise son dönemlerde bankacılık hizmetlerinin git gide teknolojiye ayak uydurarak gerek internet şubesi, gerek ise mobil uygulama ile bankacılık kanallarını genişlettirmiştir. Bu doğrultuda borsa yatırım fonu işlemlerinizi yetkili mevcut bankaya ait olan internet veya mobil bankacılını kullanarak fon satın alma işlemlerinizi kolaylıkla yerine getirebilirsiniz. Buna ek olarak aynı şekilde mevcut fonlarınızı yine aynı kanal araçlarını kullanarak satış işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz. Uygun bulunan borsa yatırım fonunun katılma belgeleri ile birlikte borsada doğru bir işlem görebilmesi için piyasa dahilinde yer alan fon pazarındaki “F” özellik kodu ile yapılmaktadır.

BORSA YATIRIM FONU ALMLARINDA NELERE DİKKAT EDİLMELİDİR?

Eğer bankalar aracılığı ile değil de, aracı kurumlar ile fon almak istiyorsanız dikkat edeceğiniz en önemli husus, mevcut aracı kurumun bu kapsamda yetkisinin olup olmadığı üzerine araştırma yapmanız üzerinedir. Kontrollerinizi mutlaka işlemlerden evvel yapmanız ve yetkili kurum hakkında net bilgiler dahilinde olmanız gerekmektedir. Bankalar ve yetkili aracı kurumların borsa yatırım fonları üzerine ve aynı zamanda diğer fon varlıkları gibi işlemlerin Takasbank aracılığı ile yapılmasından ötürü oldukça güvenilir işlemler sağlanmaktadır. Borsa yatırım fonu işlemleri diğer fon işlemleriyle kıyaslandığında, onlardan daha iyi sonuç veren ve avantajlı özelliklere sahip olan bir işlem dahilinde yer almaktadır. Fakat bireysel ve kurumsal yatırımcıların ortak sorunu olan BİST üzerinden işlemlerin yapılmasından ötürü işlem komisyonlar temin edilmektedir. Bunun için tüm bu anlatılanlara ek olarak işlem komisyonları hakkında da bilgi sahibi olmanız ve dikkat etmeniz gerekmektedir.

İLGİLİ  Borsa Volume Nedir? Borsaya Nasıl Girilir?
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*