Borsa Zincir Emri, Borsa Bedelli Ne Demek?

Borsa Zincir Emri

Borsa zincir emri ilk bakışta karışık gibi görünse de borsadaki hisselerinin kendisine bağlı şekilde olup alt küme zinciri oluşturmaktadır. fakat bu alt küme zincirlerinin kendisine bağlı olarak çalışarak hissenin gerçekleşmesi için bu alt küme diye tabir ettiğimiz kümeler devreye girer ve gerçekleştirir. Mesela bu açıklamamıza örnek verebilecek olursak bir hisse almak istiyorum ben ve bu hissenin fiyatı 3000 lira fakat ben 2500 liraya almak istiyorum hemen alt kümelere teklifimi sunuyorum ve onlarda birbirlerine bağlantılı şekilde ilerler ve ana emrin kendisinin bütününün gerçekleşmesi durumunda bu oluşturdukları küme zincirleri borsaya ileterek gerçekleştirirler. Tabi bu durum gerçekleşmeden bu durum borsaya iletilmez.

Sonuç olarak kısaca ifade edip konumuzu toparlamak gerekirse alacağınız hisse senedi fiyat aralıklarına uygun olarak fiyat verilerek hisse senedi almanızı istediğiniz kadar alt emirler oluşturarak ana emre ileterek gerçekleştirebilirsiniz. Eğer vazgeçmek ve iptal olmasını istediğiniz hisse senetinizin borsaya iletilmeden istediğinizin iptali veya değişiklik yapılabileceğini alt küme emirlerine sunup yapabilirsiniz. Fakat ana emrin gerçekleşmesi durumunda iptalini isterseniz alt emir kümeleri de otomatik olarak iptal olacaktır.

Günümüzde kurumlar tarafından gerçekleştirilen borsa usulüne uygun şekilde ilerleyerek günümüz şartlarının hareketliliği ve değişiklikleri düşünüldüğünde bu yatırımcılar için çok önemlidir çünkü aldığınız hisse senedi piyasa şartlarında harekete yükselişe geçtiğinde hemen alt küme emirlerine sat diyerek karlı bir satış gerçekleştirebilirsiniz. Karlı olacağınızı düşündüğünüz gibi zararlı olabileceğinizi de göz önünde bulundurmak gerek. günümüzde borsayı tercih eden çok kişi var bu da ülkemizde piyasa hareketlerinden dolayı kar amaçlı yapılan bir tercihtir. bahsettiğim küme emirleri birer emir zinciri oluşturmakta ve ana emire iletilebileceği bir aracılardır. Bu yazımızda borsa emir zincirimizin ne anlama geldiğini nasıl bir yolla izlenebilir örneklerinden bahsettik umarım açıklayıcı olmuşuzdur. ve bol kazançlar dileriz…

İLGİLİ  Borsada Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Bedelli Borsa Ne Demek?

Bedelli borsa,  yatırım yapacak bir kişi için pek hoş olmayan bir durumdur. Genellikle yatırım yapan kişilerin şirketlerine uyguladığı bir sistem olarak bilinebilir. Durumu iyi olan yatırımcı şirketler bu tarz sermaye artırımı yapmazlar. Fakat yatırımcı şirketler veya kişiler sermaye artırımını çok az miktarda da olsa yapmak mecburiyetinde kalabilirler. Bir bedel karşılığında şirketlerin dış kaynaklardan temin ettiği yeni kaynaklar karşılığında dağıttıkları hisse senedidir. Rüçhan hakkı olarak da ortakların katılma hakları vardır. Bedelli sermaye artırımına katılım belli bir süre ile sınırlandırılır. Şirket bu artışla ayriyetten kazanç sağlamış olur.

Şirketlerin Sermaye Artırım Sebepleri:

Şirketler yüksek enflasyona karşı , sermayelerini güçlendirmek, şirket faaliyetlerini güçlendirmek ve fon ihtiyaçlarını gidermek için yılda bir defa sermayelerini artırma yoluna gitmektedirler.

Şirketlerin Bedelli Sermaye Artırma Sebepleri:

Şirketlerin hisse senetlerini normal değerinden daha yüksek bir fiyattan satmak suretiyle gerçekleştirdikleri sermaye artırımıdır. Ortaklar dışında ki yatırımcılar da talip olabilir. Buna rüçhan haklarının kısıtlanması denir.

Bedelli Sermaye Artırımından Sonra Hissenin Fiyat Belirleme Oranları:

(hissenin son fiyat + bedelli tutarı) / (1 + (bedelli oranı/100))

Bu formülü bir örnek üzerinde uygulayalım.

X şirketinin kapanış fiyatı 2.00 olsun. %200 bedelli artırım yapsın ve 1 TL’den kullanılsın.

(2.00+2.00)/ (1+(200/100))

4.00/3=1.33 bölünme fiyatı olacaktır.

Formülü bedelli ve bedelsiz sermaye artırımını aynı anda kullandıran bir şirket için hesaplayalım;

(hissenin son fiyat + bedelli tutarı) / (1 + (bedelli oranı/100))+ (bedelsiz oranı/100))

Örneğin CEMRE şirketinin kapanış fiyatı 6.00 TL olsun. %60 bedelli, %100 de bedelsiz artırım yapsın ve rüçhan hakkını 1TL ‘den kullandırsın.

(6.00 + 0.60) / (1 + 0.6 + 1) = 2.53 TL bölünme fiyatı olacaktır.

[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*