Borsada Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Bir diğer adıyla “Fundamental Analiz” olarak ta bilinen temel analiz işlem ifadesi, temel olarak global ekonomik, siyasi gelişmeler ve durumlar göz önünde bulundurularak hacimleşir. Global gelişim kapsamında ve aynı zamanda durumlar göz önünde bulundurulduktan sonra ise hisse senedi hangi ülkeden alınacak ise o ülkenin toplumsal, siyasi durum ve ekonomik istatistiği baz alınarak mercek altında tutulup işlem dahilinde olmaktadır. Bu kapsamda ülkenin ve global verilerin kaynakları risk tahminleri kapsamında hesaplanmaktadır. Temel analiz işleminde ülkeye ait ekonominin genel yapısı ve dinamiklerini isimlendirmek adına ülke milli geliri, ülkedeki mevcut işlenen faiz oranları, hizmet ve sanayi endeksleri, kapasitesel kullanım durumu ve döviz bazındaki kurun seviye hacmi değerlendirilerek işlemi tabii tutulmaktadır.

Hem küresel, hem de ülkesel nitelikte baz alınan değer verilerinin hemen ardından ise göz önünde bulundurulması gerekilen faktör hisse senetlerinin değerlendirilmesi üzerine olmaktadır. Hisse senetlerine ait bazların temel alınmasıyla birlikte yapılan analiz neticesi mutlaka şirketler bilanço odaklanmasıyla yapılmalıdır. Ek olarak şirketin kabul görmüş fiyat ve kazanç oranı da istatistik verilerine eklenmeli ve son olarak cari oran, piyasa değeri ve şirketin objektif değerleri de göz önünde bulundurulmalıdır. Bu kapsamda yapılan analiz verileri ile satın alınacak hisse senetlerinin hangi şirkette ve şuanda ne denli bir ekonomik şartlarda olduğunun tespitini yapmaktadır.

EKONOMİK VERİLERİN TAKİBİ

Hisse senedi alınmadan önce öncelikli olarak yapılacak olan temel analiz ile ilk olarak küresel sonrasında ise ülkesel bazda gerek siyasi, gerek ise ekonomik ülke istatistikleri incelenmelidir. Buna dayalı olarak şirketin bilanço verileri de göz önünde bulundurulmalı ve akabinde ise tüm veriler değerlendirilerek çıkan risk sonucuna göre hareket edilmelidir.

İLGİLİ  Borsa Volume Nedir? Borsaya Nasıl Girilir?

TEMEL ANALİZ İÇİN TAKİP EDİLMESİ GEREKİLEN HABERLER

Hisse senetleri üzerine işlem yapmak için sadece ülkenin ve global olarak ekonomik haberlerini takip etmek yetmez. Buna ek olarak ülkenin ve dünyanın politiksel haberlerine ve gelişmelerine dair bilgi sahibi olmak için takip altında tutmak şart olmaktadır. Buna en büyük örnek ise Rusya’nın 2014 yılında Kırım’a girmesiyle birlikte dönemin ABD Başkanı Barack Obama ve buna ek olarak Avrupa devletlerinin birçok liderleri Rusya’nın bu girişimlerini sürdürmesiyle birlikte global piyasaya dair negatif düşüncelerini belirtmiştir.

TEMEL ANALİZ İÇİN DEĞERLİ OLAN HABERLER

Öncelikle politik haberler göz önünde bulundurulmalı, bu kapsamda yer alan herhangi bir savaş olasılığı riski baz alınarak neticelendirilmelidir. Bu durumda öncelikle meydana gelen mevcut olayın yarattığı politik krizin bölgesel mi, yerel mi yoksa küresel mi olduğuna dikkat etmelisiniz. Buna net bir örnek vermek gerekirse; dünyanın en iyi ekonomisine sahip olan ABD, günümüzde birçok ülke ile politik sorunlar yaşayan dev ülkelerden biri olmaktadır. Bu politik gerginlikler eğer savaş riskini arttıran faktörler ise dikkat edilmelidir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*