Canlı Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Borsada Yatırım Yapmak

Borsa, değerli kıymetlerin ticaretinin yapıldığı bir platformdur. Bu platform içinde belirli kurallar vardır ve borsa bu kurallara göre yapılır. Çeşitli iniş-çıkış ünitelerinin olduğu, bir varlığın değerinin her an değişebildiği çok fonksiyonel anlık bir rüzgarın doğurduğu düzendir. Borsada yatırım yapmak için belirli ölçütler vardır. Bu ölçütler sonucunda kar-zarar durumu ortaya çıkar.

Kimi insanın zengin olduğu kimi insanın ise çok para kaybettiği her an düzeneklerin değiştiği bir durumdur. Borsada yatırım yapmak için öncelikle belirli kuralları ve bilgileri bilmemiz gerekir. Borsa ile alakalı bir şey bilmeyen insanın batması normaldir ama eğer kazanç sağlarsa bu da sürpriz olur. Öncelikle eğitim videolarına göz atmamız gerekir. Eğitim videolarından elde edeceğimiz bilgiler ışığında doğru yatırımı, nereye yatırım yapılması gerektiğini ve yatırımın miktarının ne kadar olabileceği gerçeğini oluştururuz. Anlık veriler göz önüne alınarak borsanın nasıl bir platform olduğunu, saniye içinde değişen değerlerin olduğunu düşünebiliriz.

Ülkemize bakarsak borsanın çok eski bir tarihi vardır. Osmanlı dönemlerine dayanan bir geçmişi bulunmaktadır. Günümüzde İstanbul Menkul Kıymetler Borsası adeta borsaya yön vermektedir ve yerel borsamızdır. Çeşitli firmaların değer değişimleri ve yatırımcının nereye yatırım yapacağı, hangi firmaya doğru hisse alacağı görünün menkul kıymetler üzerinden hesaplanır. Borsa içerisinde kazanç sağlamanın temel mantığı doğru yatırım ve akıllı kararlardır. Doğru yatırım ve akıllı kararları eğitim videolarından takip ettiğimiz sürece öğrenmiş oluruz.

İstanbul Menkul Kıymetler Borsası çeşitli nedenlerden dolayı etkilenebilmektedir.  Dünya ekonomisinin durumu, firmaların değerlerinin değişmesinden dolayı etkilenebilir. Bu etkilenme sonucunda değerlerde artış veya azalış gerçekleşir. Borsada yatırım yapmanın da çeşitli etkilenebilir durumların açığa çıkmasını göstermektedir. Bir sektörün değerinin düşmesi otomatik olarak borsa da değerinin düşmesini gösterir ve yatırımcılar buna göre elindeki varlığı değerlendirir. Borsacı, yükselebilmesi muhtemel olan sektörlere doğru yatırımını gerçekleştirmektedir. Borsa içerisinde yatırım yapmanın temel kuralları bu şekilde gerçekleşir.

İLGİLİ  Borsada Temel Analiz Nasıl Yapılır?

Canlı Borsa Takibi Nasıl Yapılır?

Birikimlerinizi borsada hisse senedi alıp- satarak değerlendirmek isteyenler kaybetme riskini nasıl en aza indirebilir? Borsada hisse senedi alım-satımı yaparak para kazanmak, hisse senetlerini düşük fiyattan alıp fiyatı yükselince satarak mümkün olabilir. Bunu başarmanın yolu borsayı her an sakin ve dikkatli bir şekilde takip etmekten geçer. Peki CANLI BORSA TAKİBİ NASIL YAPILIR? Günümüzde borsa takibi yapmak eskiye göre çok daha kolay . Çünkü hemen hemen hepimizin elinde internet erişimli cep telefonu , tablet, bilgisayar veya laptop mevcut.

Bunlar üzerinden ücretli yada ücretsiz borsa takip programları indirerek istediğimiz yer ve zamanda borsadaki hisse senedi fiyatlarındaki değişimleri takip edebiliriz. Bu programlardan bir kısmında kendi yatırım portföyümüzü oluşturduğumuz takdirde verilerdeki değişimler konusunda bildirimler de alabiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken husus bazı program veya sitelerin verileri belli bir süre gecikmeli verebileceğidir. Tercih etmemiz gereken programlar verileri anında bize bildiren programlardır. Çünkü borsada işlem saatleri kısıtlıdır. İşlem saati kapalıyken yatırım aracımız değer kaybediyorsa işlemi sonlandıramayacağımızdan borsa yeniden işleme açılana kadar para kaybedebiliriz.

Yatırım aracına ait fiyat hareketlerini anlık takip ettiğimiz takdirde işlem saatleri içinde işlemi kapatabilir yada sınırlayabilir, bu sayede zamanında müdahale ederek karlı işlemler gerçekleştirebiliriz. Yapmamız gereken piyasada var olan programları iyi araştırarak doğru programı edinmek. Dikkat etmemiz gereken bir diğer husus fiyat değişimlerini nelerin tetiklediğini gözlemleyebilmemizdir. Bunu başarabilmek için de ülkemizdeki ve dünyadaki siyasi ve ekonomik gelişmeleri yakından takip ederek , borsadaki verilerle bağlantısını kurmamız gerekir.

Canlı borsa takibi sonucu elde ettiğimiz alım-satım fiyatlarına ait verilerin ne anlama geldiğini bilip doğru yorumlayabildiğimiz ve bu verilerin hangi olaylardan ne şekilde etkilendiği konusunda öngörüye sahip olacak bilgiyi edinebildiğimiz takdirde yatırım işlemlerimizde istediğimiz sonuçlara ulaşmamız mümkün olabilir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*