Kart Güvenlik Kodu CVV Nedir?

CVV nedir?

CVV Nedir?

Nakit ödemeler yerini artık günümüzde kredi kartlarına bıraktığından beri, kredi kartlarının açıklamalarına olan ihtiyaç günden güne artmaktadır.

CVV kısaltmasının açılımı şu şekildedir; Card Validation Value.

Bu, Visa kredi kartları için geçerli olan bir koddur. CVV kodu, kredi kartınızın arka tarafında imza bölümünün üstünde bulunan numaranın son 3 hanesine verile addır.

Bu numara, sadece sizin kredi kartınıza özel olduğu için internet aracılığı ile alışveriş yaparken, alışverişlerinizde güvenliği sağlamak adına kullanılıyor.

Üç haneden oluşan bu kodu yakınlarınız da dahil olmak üzere hiç kimse ile paylaşmamanız önemlidir. Tıplı kredi kartı, banka kartı şifreniz gibi öneme sahip olan bu kodun olmadığı kredi kartı mevcut değildir.

Kredi kartınızı teslim alıp imzaladığınız da bu numaranın doğru olup olmadığına, silik yazılıp yazılmadığına dikkat edilmelidir.

1 Ocak 2001 yılından beri tüm Visa kartlarda bulunması zorunlu hale gelmiştir. CVV Kodu nedir?, kartın arka yüzünden yer alan yedi haneli numaranın son üç hanesinden ibarettir. İnternet alışverişlerinizde bu numara sizden satın almayı doğrulamak için istenmektedir.

Bu sahtekarlıkların önlenmesi için bir güvenlik önlemidir. Bu numara olmadan herhangi bir işlem söz konusu olamaz. Yani internetten alışveriş yapmak isteyenler bu kodu da bilmelidirler. Bu kodlar kartın şifresi değildir. CVV kodunun başkasının eline geçtiğinden şüphe duyduğunuz an tıpkı kartınızı kaybetmiş gibi kredi kartınızın bağlı olduğu bankayı arayarak kartınızın derhal iptal olmasını talep etmeyi unutmayınız.

CVV Kodu Nerede Yazar?

Aksi takdirde internet alışverişlerinde kullanılabilecek olan kartınızın ödemelerinden siz sorumlu olursunuz. CVV2 kodu ile CVV karıştırılmamalıdır. CVV2 kodu internet alışverişlerinde güvenli alışveriş için kullanılan sanal kartların güvenlik kodudur. CVV ise aktif olarak kullandığınız VİSA kartların yedi haneli numarasından son üç hanesi olan güvenlik kodudur.

İLGİLİ  İcralık Memura Kredi Veren Bankalar 2019
[Toplam:2    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*