Daha İyi Bir Gelecek İçin Yatırım Fikirleri

Modern yaşamın getirdiği çağımızın sorunu fazla tüketim sayesinde yatırım yapamamakla beraber, geleceğimizi güvence altına alamamaktayız.Geleneksel tüketimde temel ihtiyaçla sınırlı olan tüketim son dönemlerde artarak devam etmiştir. Tüketimin artmasıyla birlikte tasarruf ve  gereğinden fazla harcama yapılmaktadır.

Gelecek kaygısı taşıyan her birey sigorta ve yatırım şirketlerinden tasarruf konusunda danışmanlık hizmeti almaktadır.Devlet son dönemlerde artan tüketimle beraber tasarruf amaçlı 45 yaş altı çalışanlara otomatik  bireysel emeklilik yapılacaktır, çalışanın katkı payı kazancının %3 olacak şekilde birikim yapılacaktır.Bizlerde birey olarak yatırım yapmak içıin bazı önlemler almalıyız.

Maddi güvence altına alınan gelecek daha sağlıklı olacaktır . Tasarruf etmek ,çok harcama yapmamak bankaların yapmış olduğu özel birikim programlarına  dahil olmak yatırımı kolaylaştırmaktadır. Maaş hesabından verilen otomatik ödeme talimatı ile para biriktirme   kolaylaşacaktır. Yatırım yapmak  geleceği planlayarak daha rahat yaşamamıza neden olur .Evde ufak önlemler alınarak örneğin gereksiz yere çalışan elektrikli aletlerin fişinin çekilmesi , çamaşır  makinesinin tam dolu çalıştırılması,yemek pişirirken ocak tercih edin , ocaklar fırından daha ekonomiktir.Tüketeceğimiz miktarda yemek pişirmemiz gerekir gereğinden fazla yapılan tüketim alım gücünü düşürüp gelir dağılımını bozmaktadır.

Bulaşık yıkamayı elde yaparken fazla köpüren deterjanları tercih etmemiz gerekir  hem köpükleri arıtmak için gereğinden fazla su harcamamıza neden olur hem verimsiz bir temizliğe neden olacaktır.Buzdolabınızı evinizin en sıcak bölümüne koymamaya çalışın eğer en sıcak bölümüne koyarsanız dolabınızın enerji tüketimini %25 artırırsınız.Çamaşırları nemli olarak ütülemeniz buhar kullanımı olmayacağı için enerji tasarrufudur,yemek pişirme işlemi için zemini düz olan bir tava tercih etmelisiniz ısınmayı  kolaylaştırır  bu gibi önlemlerle faturalara ödeyeceğiniz tutarları azaltıp daha fazla para ödemek yerine ufak çaplı birikimlerle başlayıp bu birikimleri büyük yatırımlara dönüştürebilirsiniz .Böylelikle hem ev ekonomisine katkıda bulunursunuz hemde tasarruf yaparak enerji tüketimini aza indirmiş olursunuz.

MADDİ GÜVENCE ALTINDA BİR GELECEK İÇİN ATMANIZ GEREKEN ADIMLAR

İnsanoğlu yaşamını devam ettirebilmek için geleceğine yönelik birtakım endişeler duymaktadır. Bunların en başında ise maddi güvence gelmektedir.

Neden maddi güvence ihtiyacı duyulmaktadır?

İLGİLİ  Neye Yatırım Yapsam? Yatırım Tavsiyeleri

Her bireyin gidermek ile yükümlü olduğu ihtiyaçları vardır. En önemli ihtiyacı ise; karnını doyurmaktır. En temel ihtiyaçlarını karşılayabilmek için de para gereklidir. Beslenme ihtiyacının karşılanması sağlık sorunlarını da önemli bir oranda azaltacaktır.

Sağlık da beslenme kadar önemli bir yer tutmaktadır kişinin hayatında. Özellikle genç bireylerin yaşlılığı için endişelerinin olduğu kaçınılmaz bir gerçektir. Bu sebepten ötürü de geleceklerine yatırım yapmak isterler.

Bir toplumda var olabilmek için sosyal gereksinimleri de bulunmaktadır insanların. Temel ihtiyaçların yanı sıra sosyal gereksinimler de ağır basmaktadır. Örneğin; sinemaya gitmek, tatile gitmek, arzu edilen bir eşyayı alabilmek vb.

En temel ihtiyaçlarımızı karşılamak için maddi güvenceye ihtiyaç duyuyoruz, doğru! Peki, bunu sağlayabilmek için neler yapıyoruz.

Geleceğimizi güvence altına almak için neler yapmalıyız?

Bekar da olsak, evli de olsak hepimizin gelecek için belli korkuları bulunmaktadır. Bu korkuları en aza indirgemek için öncelikle para biriktirmek gerekiyor. Zamanında yapılan birikimler ileriki hayatta bireylere kolaylıklar sağlayacaktır. Bunun için evinize bir kumbara koyabilirsiniz. Özellikle bir anne veya baba iseniz; mutlaka çocuğunuza kumbara alışkanlığını kazandırmanızı tavsiye ediyoruz. “Ağaç yaş iken eğilir.”diye belirterek altını çizmek istiyoruz.

Diğer önerimiz ise; yatırım yapmanızdır. Özel emeklilik yaptırabilirsiniz. Her ay düzenli olarak bir kenara para koyamıyorsanız, özel emeklilik sizin için biçilmiş kaftan olacaktır. Böylelikle ilerleyen yıllarda kendinize teşekkür edeceksiniz.

Ev, arsa vb. bir mülke sahip olmakta önemli bir yatırım aracıdır. Maddi güvencenize atacağınız önemli bir yatırım şeklidir. Paranın kazanıldığı dönemde en doğru şekilde değerlendirilmesi gerektiği kaçınılmaz bir gerçektir. Şimdi alacağınız bir ev, arsa vb. bir mülk ilerleyen zamanlarda size destek olacaktır.

Sonuç olarak;

Geleceğinizi ve sağlığınızı güvence altına almak istiyorsanız mutlaka; para biriktirmek ve yatırım yapmak zorundasınız. Şimdiki zamanlarda yapılan birikimler geleceğinizde sizi rahat ettirecektir. İster sağlık sorunu olsun isterseniz başka bir sıkıntınız olsun, önceden yapmış olduğunuz birikimlerin meyvesini mutlaka göreceksiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*