Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Devlet Destekli Evlilik Kredisi

Evlenmek ve bir yuva kurmak gerçekten günümüzde çok ciddi bir maddi yük altına girmek demek. İnsanlar bu maddi yüke girdikten sonra borçlar nasıl öderim diye düşünmek yerine, evlenemiyorlar bile. Tabii ki  bunda; biraz evlenecek çiftlerin ayaklarının yere daha henüz tam olarak basamamasından ve herkeste değişik bir lüks merakı olmasının da etkisi epeyce fazla, bunu da göz ardı etmemek gerekiyor. Ama yine de basit bir düğün yapmak için bile çok ciddi paralar gerekiyor. Bu noktada devlete hem evliliğin teşvik edilmesi hem de evlenecek çiftlere yardımcı olunması amacıyla Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı öncülüğünde bir projeye imza attı. Bu projenin adı evlilik kredisi. Şimdi bu yazımızda devlet destekli evlilik kredisinden sizlere biraz bahsedecek ve detaylarını aktarmaya çalışacağız.

Evlilik Kredisi Nedir?

Evlilik kredisi; devlet tarafından evlenmek isteyen gençlere yönelik olarak hayata geçirilmiş, herhangi bir faiz bulunmayan, adli sicil kayıtları temiz olan, maddi durumu da zayıf olan kişilerin yararlanabildiği bir kredidir.

Kimler Evlilik Kredisi Alabilir?

Evlilik kredisi çekmek isteyen kişilerin; öncelikle kendi adlarına herhangi bir mülklerinin bulunmaması gerekmekte, gelir düzeyinin düşük olması, adli sicil kayıtların da herhangi bir sabıka bulunmaması, Türk Ceza Kanunu ‘nda ağır suçlardan sayılan suçlar varsa ve yine hüküm giyebilme ihtimali var ise; bu durumlarda kredi verilememektedir. Bu saydıklarımız dışında halan ve evlenmek isteyen herkes bu krediye başvurabilecektir. Başvuru sonucunda bu hususlar en ince ayrıntısı ile ele alınacak, evlenmek isteyen gençler ve aileleri ile ilgili olarak; meslekleri, aylık gelirleri, vs. Gibi konularda da araştırma yapılmaktadır.

İLGİLİ  QNB Finansbank 2019 Tüketici Kredisi Başvurusu

Yaş Sınırları

Evlilik kredisinden faydalanmak isteyen gençlerin tabii ki 18 yaşını geçmiş olmaları gerekiyor. Yaş konusunda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından belirlenmiş olan üst sınır ise 24. 24 yaşından büyük olanlar maalesef bu krediden yararlanamıyor. Eğer taraflardan herhangi birisi üniversite okumuş ise ya da halen okuyorsa; bu durumda yaş için belirlenmiş olan üst sınır 26 olmaktadır.

Evlilik Kredisi Ne Kadar Çekilebilir?

Evlenmek isteyen gençler için devlet tarafından verilmekte olan evlilik kredisi en fazla 10 bin TL olabilmektedir.

Ödeme Koşulları

Evlilik kredisini cazip hale getiren özellikleri daha çok ödeme koşullarında ortaya çıkmaktadır. Kredinin ödeme koşullarına baktığımızda; ilk 1 yılın geri ödemesiz olduğunu görmekteyiz. Toplam vade süresi ise 48 ay olarak belirlenmiş. Evlenen çiftlerin ilk 1 yıl içerisnde çocuk sahibi olmaları halinde ise; mevcut kredi 1 yıl daha geri ödemesizken, 1 yıl daha bu geri ödemesiz dönem uzatılabilecek. Böylelikle kredinin ilk 2 yılı geri ödemesiz olmuş olacak. Yetiştirme yurtlarında büyüyenlerin de; evlilik kredisi kullanmaları halinde bu kredi ödemelerini 2 yıl öteleme hakkı bulunuyor.

Evlilik Kredisi Veren Bankalar

Tabii ki bu noktada devlet destekli bir kredi olduğu için evlilik kredisi devlet bankaları tarafından verilmektedir. Bunlar T.C. Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halk Bankası ‘dır. Başvuruları da bu bankalar almaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*