EFT Hesaba Kaç Günde Geçer ? EFT Nedir ?

eft işlemleri

Paranın nakit kullanımının azalmasıyla birçok kişi finansal işlemleri bankalar aracılığı ile halletmektedir. Yatırım, alışveriş gibi işlemler bankalar üzerinden yapılabildiği gibi para transferleri de kolaylıkla bankalar aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Para transferi için bankalarda çeşitli yöntemler bulunmaktadır ve en sık kullanılan yöntemlerden biri de EFT’dir. EFT işleminin sık gerçekleştirilmesiyle birlikte EFT kaç günde geçer sorusu da merak edilmektedir.

EFT Nedir?

EFT, kısaca özetlenirse iki farklı banka arasında gerçekleştirilen para transferi işlemidir. Yani kişinin bir bankadan farklı bir bankaya para aktırması yöntemidir. EFT ile havale arasındaki farklar da para transferi yapacak kişiler tarafından merak edilen konulardandır. EFT ile havale arasındaki fark; EFT’nin bankalar arasında, havalenin ise aynı bankada bulunan hesaplar arasında gerçekleştirilmesidir. EFT kısaltmasının açılımı ise Elektronik Fon Transferidir.

EFT Ücreti Ne Kadar?

EFT hesaba kaç günde geçer konusu gibi çok merak edilen bir konu da EFT ücretlerinin ne kadar olduğudur. EFT ücretleri bankadan bankaya değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar EFT işlemleri için hiç ücret almazken bazı bankalar da vadeli hesaba sahip olan müşterileri için belirli bir limit içerisinde EFT işlemi için ücret almamaktadır. EFT ücreti alan bankalar ise bu ücreti transfer edilen para miktarına göre belirlemektedir. Örneğin 2.000 lira için alınan ücrete göre, 10.000 lira için alınan EFT ücreti daha fazla olmaktadır. Ayrıca EFT yapılacak hesap yurt dışı hesabı ise EFT ücreti de daha yüksek olmaktadır.

Hafta sonları EFT Yapılır Mı?

EFT kaç günde geçer konusundan sonra özellikle acil para transfer ihtiyacı olan kişilerin en çok merak ettiği konulardan biri de EFT işlemlerinin hafta sonları gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğidir. EFT saatleri çoğu banka için değişmekle birlikte genel olarak 09:00-17:00 arasında seyretmektedir. EFT işlemleri mesai saatleri içerisinde gerçekleştirildiğinden hafta sonları EFT işlemi yapmak mümkün değildir. Ayrıca banka şubeleri dışında ATM, internet bankacılığı şube, mobil bankacılık şube ya da telefon bankacılık şubesi gibi yöntemlerle de EFT gerçekleştirebilmek mümkündür. Bu şubeler üzerinden hafta sonu da EFT işlemi gerçekleştirilebilmektedir ancak bu işlem o gün içerisinde değil hafta sonu sona erdikten sonraki ilk iş gününde gerçekleşecektir. Tatil günlerinde bankalar kapatıldığı için işlemler beklemeye alınmaktadır ve tüm EFT işlemleri hafta içi gerçekleşmektedir.
EFT kaç günde geçer sorusu cevaplandıktan sonra bankaların EFT saatlerini öğrenmek için, bankalardan birebir bilgi almak daha doğru olacaktır. EFT yani Elektronik Fon Transferi işlemleri genele olarak mesai saatleri içerisinde yapılmaktadır. Ancak bazen bu işlem saatleri bankalara göre değişebilmektedir. EFT saatlerini öğrenmek için bankalarla çağrı merkezleri, resmi web siteleri ya da banka şubeleri aracılığı ile iletişime geçilebilir. Banka web sayfasında EFT işlem saatlerini görmek için ise ‘İşlem limitleri ve İşlem saatleri’ seçeneği menülerden bulunup seçilmelidir.

EFT’nin Hesaba Geçip Geçmediği Nasıl Anlaşılır?

EFT hesaba kaç günde geçer sorusundan sonra genellikle EFT’nin geçip geçmediği kontrol edilmek istenmektedir. Para transferi için işleme alınmış olan her EFT için bir sorgu numarası kişiye verilmektedir. EFT sorgu numarası kullanılarak, gerçekleştirilen işlemin tamamlanıp tamamlanmadığı yani para aktarma işleminin karşı hesaba geçip geçmediği kolaylıkla kontrol edilmektedir. EFT aktarımının kontrolünün yapılması için en iyi ve basit yöntemlerden biri ise telefon bankacılığıdır. Bankanın müşteri hizmetleri numarası ile iletişime geçilerek kısa süre içerisinde EFT’nin karşı hesaba geçip geçmediği öğrenilebilir.

eft işlem süresi
eft ne zaman hesaba geçer

Eğer gönderilen EFT karşı hesaba beklendiği süre içinde geçmediyse bunun birçok sebebi olabilir. Bu sebeplerden biri EFT işleminin mesai saatleri dışına denk gelmesi, hafta sonu ya da resmi tatil günlerinde gönderim yapılması olabilir. Böyle bir durumda EFT işlemi ilk iş gününün mesai saatleri içinde gerçekleştirilmektedir. Bunun dışında ise sık görülen bir durum olan alıcının hesap bilgilerinin yanlış veya hatalı girilmesi de EFT’nin gerçekleşmemesinin nedeni olabilir. Alıcı bilgiler yanlış girilmişse ve EFT bu nedenle gerçekleştirilemezse, EFT’nin yapıldığı banka tarafından kişi bilgilendirilmektedir.

[Toplam:1    Ortalama:4/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*