Hisse Senedi Alımı ve Satımı Hakkında Bilgiler

Şüphesiz ilk defa borsa da işlem yapacak olan kişilerin hem alım, hem de satım üzerine kuşkuları ve işlemlerin nasıl yapılacağına dair bilgi ihtiyacı olduğu bilinmekte. Konumuzun devamında ise size hisse senedi nasıl alınır ve hisse senedi nasıl satılır üzerine net bilgiler sunacağız. Öncelikle belirtmek gerekirse hisse senedi alım ve satım işlemleri hiçte zor bir konu kapsamı değildir. Yani bu işlemler için sizden şirket kurulması veya önemli bir buluş sergilemeniz beklenmiyor. Tamamen borsada işlem görmekte olan ve yükselişe geçeceğini düşündüğünüz şirketlerin hisseleri üzerine tahminlerde bulunmanız üzerinedir. İşlem ilerlemesinde hisse satın almak, şirkete ortak olmak ve dilediğiniz vakit şirketten ayrılarak hisselerinizi satabilirsiniz.

HİSSE/PAY SENEDİ HAKKINDA BİLGİ

Hisse senetlerinin bir diğer kullanım adı ise hisse payı olarak bilinmektedir. Hisse/pay senedi satın alarak mevcut şirketin hisselerine sahip olmuş oluyorsunuz. Yani satın aldığınız şirket hisseleriyle şirkete ortak konumuna geçiyorsunuz. Bu durum satın almış olduğunuz hisse senetleriyle hisse senedini satan şirket ile bir ortaklık kurmanızı sağlamaktadır. Hisselerini satan şirketler bu işlem içerisinde belirli dönemlerde yeni projelerini hayata geçirmek adına nakit ihtiyacına tabii oldukları için hisselerini satışa çıkarmaktadırlar. Hisseler satışa çıkmadan evvel şirketin tahmini olarak piyasadaki değer bazı ele alınarak hisselerin satış esnasında izlenilecek fiyat durumunu ortaya koyar. Halka arz adı verilen işlem neticesinde yer aldıktan sonra İstanbul ve New York Borsası gibi ülkelerin borsa piyasasında hisseleri satışa çıkartılır.

HİSSE SENEDİ ALIM/SATIM AŞAMALARI

Hisse senedi almak veya satmak için öncelikli olarak bu işleri yürütmekte yardımcı rol üstlenen bir aracı kurum seçmeniz gerekmektedir. Güvenilir ve bu işlemler üzerine daha önceden sağlam hizmet vermiş olan bir aracı kurum bulduktan sonra yatırım hesabınızı açarak hisse senedi alma veya satma işlemlerinizi yapabilmektesiniz. Bunun için aşamalar aşağıdaki gibi olmaktadır;

  • Aracı kurum seçimi,
  • Seçtiğiniz aracı kurumdan yatırım hesabı açmak,
  • Açmış olduğunuz yatırım hesabına para yatırmak,
  • İlk hisse senedi alım emrini gerçekleştirmek,
  • İlk hisse senedi satış emrini gerçekleştirmek.
İLGİLİ  Mortgage Nedir? Mortgage İle Nasıl Ev Sahibi Olunur?

HİSSE SENEDİ İÇİN ARACI KURUM SEÇİMİ

Hisse senedi satın almak veya satmak için yapılması gerekilen ilk şey aracı kurumu seçimidir. Ülkemizde ve dünya genelinde bu tür işleri yürüten birçok kurum bulunmaktadır. Bu kurumlar borsada yer alan birçok alım ve satım işlemleri üzerine gerekli izinleri bünyesinde barındıran kurumlar olmaktadır. Fakat bu kurumlar içerisinde borsada işlem yapma kapsamında alım ve satım gibi işlemleri yürütemeyebilmektedir. Bu nedenle seçeceğiniz aracı kurumun borsa piyasasında “aracılık faaliyetleri” üzerine hizmet verdiğinden emin olmalısınız.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*