Hisse Senedi Fiyatlarını Belirleyen 4 Önemli Faktör

Hisse senedi alma işlemlerinde ilk deneyimlerini yaşayacak olan kişiler genellikle hisse senedi fiyatları, hisse senedi nasıl alınır, hisse senedi işlemleri nasıl oluşur ve benzeri birçok soruya cevap aramaktadırlar. Bizlerde bu konuya hitaben sizler için hisse senedi fiyatlarını belirleyen 5 önemli faktör üzerine bilgiler hazırladık. Aslında bu faktörleri oluşturan soruların günümüzde yatırımcılar tarafından merak edilmesi oldukça önemli olmaktadır. Nedeni ise kişinin yapacağı hisse senedi alım ve satım işlemlerindeki işleyişlerini neye göre ve nasıl belirlendiğini bilmesi gerekmektedir. Hisse senedi alım ve satım fiyatları birçok faktöre göre değişiklik sağlayabilmektedir. Bu faktörler arasında yer alan en önemli 4 madde ise aşağıdaki gibi olmaktadır.

ARZ VE TALEP

Leon Walras ve Alfred Marshall’ın bu ekonomi modeli hisse senetleri üzerine de etki yaratmaktadır. Ülkemizde ve dünyada yer alan tüm hisse senedi fiyatları arz ve talep yasalarına uygun bir şekilde yapılmaktadır. Bu ekonomi modeli hisse senedi fiyatlarındaki en etkin bazı temel alan faktör olmaktadır. Bu şekle güzel bir örnek vermek gerekirse; örneğin harika saatlerin satıldığı bir işyerine giriyorsunuz, her model ve renkten yüzlerce adet aynı saatten bulunmakta. Siz ise bu saatler arasında sadece tek bir model ve renk adedi olan kırmızıyı beğeniyorsunuz. Sizinle aynı anda bu mağazada yer alan diğer kişilerde o saati almak istiyor ve pazarlık kapsamı burada başlıyor. Siz en son kaça olur diyorsunuz, satıcı ise tek bir kırmızı saat kaldığından ve rağbet olduğundan ötürü indirime gitmiyor ve son fiyat budur diyor. Bu arz ve talebin en biçimlendirilmiş örneğidir.

EKONOMİ

İkinci en önemli faktör ise ülke ekonomisine bağlı olarak belirlenen fiyat baz istatistiğidir. Sağlıklı bir ekonomiye sahip olan ülkenin borsası istikrarlı bir şekilde ilerlemektedir. Bir ülkede eğer ekonomi sağlam bir şekilde işliyor ise, bu durum ülkenin borsa piyasasını da etkileyerek borsanın daha canlı ve ileri düzey bir safha da olmasını destekliyor.

İLGİLİ  Kartel Faizi Hesaplama

ŞİRKET GELİŞMELERİ

Şirkete ait resmi bildiriler ve şirkete ait önemli haberler hisse senetlerine ait fiyatları oldukça etkilemektedir. Örneğin bir şirketin hisselerinden satın alacaksınız, fakat şirketten bihaber olan siz bu konuda kuşkuya kapılabilmektesiniz. Bu nedenle hisse fiyatlarında şüphesiz şirket bildirileri ve haberleri gibi durumlar borsanın daha canlı olmasını sağlar ve borsanın ilerlediği bir yerde hisseler oldukça karlı olmaktadır.

SPEKÜLASYON VE MANİPÜLASYONLAR

Spekülasyon ve manipülasyon kavramı maalesef günümüz borsa yatırımcıları tarafından henüz ne anlama geldiği bilinmeyen iki önemli etken olmaktadır. Manipülasyon kavramı, öncesinden bilinen ve hisse senedi fiyatlarının düşeceğine ya da yükselebileceğine kanaat getiren bilgilerdir. Aynı zamanda yönlendirmeler ve diğer yatırımcıları zarar uğratacak bildirimler sunarak para kazanma olanağını oluşturmaktadır. Manipülasyon ülkemizde ve tüm dünyada suç olarak teşkil edilir ve cezası bulunmaktadır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*