Hisse Senedi Yatırımı Nasıl Yapılır?

Hisse Senedi Nedir?

Kısaca konuya hakim olmak istersek eğer hisseden girelim konumuza. Hisse bir şirkete ait ortaklık payına denir. Hisse senedi ise bir şirketin ortaklarının birbirleri arasında yaptığı anlaşmaları belgelemek için kıymetli önemi olan evraklara hisse senedi denmektedir.Son yıllarda ise hissenin en fazla kazandıranı Beyaz Filo iken en çok kaybettiren ismi Karsu Tekstil olmaktadır.

Yatırım Yapmak Nedir? Yapılan Yatırımın Garantisi Var Mıdır?

Maddi yönde gelen gelirinizin tamamını tüketmeden bütçenizden arttırdığınız her miktar bizce bir yatırımdır. Daha bir açık dille anlatmak gerekirse yatırımın hayatımızda büyük bir rolü vardır örnek olarak; hisse alım satımı, döviz ticareti, yatırım fonları ve son olarak emlak konusunda hayatımızda dediğimiz gibi yatırımın büyük bir rolü vardır.

Yatırım konusuna giriş yapmışken kafalarınızda canlanan bir soruyu açıklamak isterim yapılan yatırımın garantisi var mıdır? Tabi ki hayır yatırımın garantisi değilde karlı yatırım veya riskli risksiz yatırım vardır.Az öncede yukarıda bahsettiğimiz gibi bir çok yere yatırım yapılabilir fakat yatırımımızı yapmadan önce ilk olarak para faktörüne dikkat etmeliyiz ardından harcanan bütçenin %20-30 vb şeklinde fazlası size dönüş yapacak mı? yani siz yatırımı yapacağınız işten kar edebilecek misiniz? Bu gibi maddeleri göz önünde bulundurarak bir yatırım yapabilirsiniz.

Hisse Senedi Yatırımı Nedir?

Belirli şirketlerin hisselerinin  alınıp satılmasına ve bu işlemlerden kar edilmesine hisse senedi yatırımı diyoruz. Aynı zamanda hisse senedinin fiyat hareketine göre alım ve satım yapılıp kazanç elde edilir. Herhangi bir hisse senedinin kazanç getirmesi için o senede ait sektörün ilerde yani geleceğe dönük yükseleceğinin görülmesi gerekmektedir ki güvenli ve karlı bir şekilde hisse senedi yatırımı yapmış olalım.

Hisse Senedi Yatırımı Nasıl Yapılır?

Borsada yatırım yapmak para kazanmak istiyorsanız öncelikle hisse senedi hakkında bilgi edinmek gerekir. Alım satım işlemlerinin nasıl yapılacağını öğrenmeniz deneyim kazanmanız gerekmektedir. Günümüzde internet ortamında kolayca eğitimlere erişebilirsiniz. Aracı kurumların web sitelerinden kolayca bilgi sağlayabilirsiniz. Böylelikle birikimlerinizi doğru ve zarar etmeden yatırımınızı gerçekleştirirsiniz. Önemli olan araştırarak, sakin ve sabırlı şekilde ilerlemeniz gerekir.

İLGİLİ  Neye Yatırım Yapsam? Yatırım Tavsiyeleri

Yatırım Nasıl Yapılır?

Yatırıma başlamadan önce kendinize aracı kurum seçmelisiniz. Dikkatli olmalısınız yasal olan aracı kurumları seçin. Aracı kurumlar alım satım işlemlerinde aracılık görevi üstlenirler, yatırım danışmanlığı, yatırım uzmanı gibi konularda hizmet vermeden önce hisse senedi yatırımı için aracı kurumla sözleşme yapmalısınız. Hisse senetleriniz ülkemizde Takasbank nezdinde saklanır. Hesabınıza para yatırarak yatırıma başlayabilirsiniz.

Hisse senedi seçmeden önce hisse senedi hakkında bilgi almak gerekir. Şirketin mali yapısı, ekonomik durumu yıllık ve aylık bazda kar zarar durumu, sermayesi, borsaya girdiği yıldan itibaren detaylı grafik incelemesi anlayacağınız iyice araştırılması gerek. Araştırma yaptıktan sonra kısa vadeli mi yoksa uzun vadeli mi yatırım yapmak istediğinizi yaptığınız analizlere göre hisse senedinizi seçmelisiniz.

Hisse Senedi Alım-Satım İşlemleri

Hisse senedi alıp satmak için aracı kurumunuzun internet şubesini, çağrı merkezini kullanarak işlemlerinizi yapabilirsiniz. Hisse senedi nasıl alınır? diyorsanız borsanın seans saatleri içerisinde istediğiniz zaman alabilirsiniz. Almak istediğiniz hisse senedini iyice analiz ederek öncelikle grafiğini de inceleyerek en dip noktayı belirleyin yani en düşük değeri belirleyin size uygunsa kar edebileceğinizi düşünüyorsanız hisse senedi alım işlemini gerçekleştirebilirsiniz yalnız şuna da dikkat etmelisiniz hisse senedi düştü diye alım yapmayın burada hata edersiniz mutlaka inceleyin şirketi fiyat bazını arz talep dengesini bunlar mutlaka önemlidir.

Hisse senedinin değer kaybedeceğini düşünüyorsanız piyasa durumunu incelediyseniz en düşük ve en yüksek noktalarının analizini yaptıysanız, zarar edeceğinizi düşünüyorsanız satmalısınız. Şu söyleyeceğimi kesinlikle unutmayın yatırım yaparken sabırlı olunmalı, mutlaka yatırım uzmanlarına danışmalısınız, hisse senetlerini iyi analiz etmelisiniz bu söylediklerim yatırımın en önemli kayidelerindendir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*