İnşaatta Kaç Saat Çalışılır ?

işçiler inşaatta kaç saat çalışır

İnşaat yapılırken çalışma saatlerinin düzenlenmesi hem işin programlı bir şekilde sürdürülmesi hem de çevreye verilecek rahatsızlıklar açısından önem arz etmektedir. İnşaatta işlerin programlı bir şekilde devam ettirilebilmesi için iş programı adı verilen ve yapılacak işlerin hangi tarihler arasında ne kadarlık bir sürede bitirildiğini gösteren çalışma programları henüz işe başlanmadan önce hazırlanarak ilgili kurumlara ibraz edilmekte. Bu programın içeriğinde çalışılamayan günler adı altında yılın belli günlerinde illere göre farklılık gösteren ve bu günlerde işe devam edilememe durumunun söz konusu olduğu süreçler yer almaktadır. Öyle ki çalışılamayan günlerde inşaat içerisinde herhangi bir imalat söz konusu olamamakta.

İnşaatta Gün İçinde Çalışma Saatleri Nedir?

İnşaatta hafta sonu ve hafta içi ayırt edilmeksizin sabah yediden akşam yediye kadar on iki saatlik bir süre çalışma süresi olarak belirlenmiştir. Fakat şantiyenin bulunduğu yerin şehir merkezinde ve konutlara yakınlığı bu saatleri esnek ya da katı kurallara bağlayabiliyor. Örneğin şehir dışında bulunan bir inşaatın imalatın bitirilememesi gibi durumlarda çalışma süresini 12 saatten 14-15 saatlere çıkabildiği olasıdır.

İnşaatta Akşam Çalışma Saatleri Nelerdir?

İnşaatta akşam çalışma süreleri ise akşam yediden gece on bire kadar olmak üzere dört saattir. Yine şantiyenin konumu ve hava şartlarının elverişliliği gibi nedenlerle bu süre daha da uzatılabilmektedir.

inşaat işçileri çalışma süresi ne kadar?

İnşaatta Gece Çalışma Saatleri Nedir?

Gece çalışma saatleri ise gece on bir ile sabah yedi arası belirlenmiştir.Çalışma saatleri her ne kadar belli saat dilimleri arasına bölünmüş olsa da bazı istisnai işler hariç iş kanununa göre bir işçinin günlük toplam çalışma süresinin 7,5 saat olduğu unutulmamalıdır. Ayrıca her işçi bir haftalık zaman diliminde kesintisiz 24 saat istirahat etmek zorundadır. Tüm bu hükümler göz önüne alınarak bir inşaatta çalışılabilecek zaman aralıklarında yeterli sayıda işçi ile işin tamamlanması esas alınmalıdır.

İLGİLİ  Sermayesiz İnternetten Para Kazanma ( BİLGİ )
[Toplam:2    Ortalama:4.5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*