Kara Listede Olan Emeklinin Kredi Çekmesi

Son dönemlerde kredi kullanım oranı bir hayli artmıştır. Ev, araba ya da diğer herhangi bir neden için bankaların kapısı çalınmaktadır. Ancak herkesin kredi alması kolay değildir. En kolay kredi maaşları olduğu için emeklilere verilir. Bu bağlamda kara listede olan emekliye kredi verilip verilmediği merak konusu olmuştur. Aşağıda bu konuda bilgi verilmiştir.

Emekliye Kredi

Emekliler düzenli olarak maaş almaktadır. Bu nedenle bankalar en çok emeklilere güvenirler ve kredi verirler. Emeklilerin maaşları bankaya taşınarak kredi tutarı maaştan otomatik olarak kesilir. Bu da borcun geri ödenmesi konusunda bankalara güven vermektedir. Kredi verilirken maaş dışında geçmiş dönem ödeme performansına da bakılmaktadır. Eskiden kullanılan kredi ya da kredi kartının ödenmesi konusunda yaşanan aksaklıklar müşterileri icra ile karşı karşıya getirir.

İcralık olan kişilerin kredi notu düşer ve kara listeye alınır. Kara listeye alınan kişiler bankalardan kredi alma konusunda büyük zorluk çekerler. Bu nedenle ödemelerin aksatılmaması ve zamanında ödeme yapılmasına dikkat edilmelidir. Peki, emekliler kara listeye girmiş olursa kredi çekebilir mi?

Kara Listedeki Emeklilere Kredi

Geçmiş dönemde yaşanan ödeme aksaklıkları nedeni ile icralık olan emekliler birçok bankadan kredi çekme konusunda olumsuz yanıt alırlar. Bu yanıtı olumlu olarak düzeltmek için KKB denilen kredi notunu yükseltmeleri gerekir.

KKB notunun yükseltilmesi için ödemeler konusunda dikkat edilmelidir. Bunun dışında banka müdürü kendi inisiyatifini kullanarak kara listede de olsa emekliye kredi verilmesini onaylatmaktadır. Bu nedenle kredi çekmek isteyen emekliler banka ile görüşmelidirler.

[Toplam:3    Ortalama:3.3/5]
İLGİLİ  Kara Listedeki Emeklilere Kredi İmkanı

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*