Kartel Faizi Geri Alınırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Son dönemlerde artan kartel faizi durumu gün geçtikçe tüketiciler nezdinde daha da artan bir krize neden olmaktadır. Ülkemizde faaliyet halinde bulunan 12 büyük yüksek faiz uygulamasını tespit eden Rekabet Kurumu tarafından oluşturulan “uzlaşma” oluşturma kapsamında bulunan bu durum günümüz tüketicilerin şuana dek ödedikleri faizleri geri almalarını sağlamaktadır. Bu durum aynı zaman’da tüm bu bankaların bir araya gelerek bankacılık ürünlerine yönelik sunmuş oldukları hizmetlerde yer alan faiz oranlarını aldıkları ortak bir karar neticesinde aynı orantıya sahip olarak serbest piyasa koşullarında davranış sergilemelerini sağlamaktadır. Birçok kişi bu suret üzerinden kartel faizi geri alma olanağına da sahip olmuş ve yaptıkları girişimlerce tüketici tarafından ödenen faizlerin 3 katı kadar bankalardan geri alınabilinmektedir. Konumuzun devamında kartel faizi geri alınırken nelere dikkat edilmelidir üzerine sizlere bilgiler sunacağız.

Kartel Faizi Geri Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  • Tüketiciler bankalardan almış oldukları krediyle birlikte yine bankalar tarafından kendilerine verilen “kredi sözleşmesi” unsurunu taşıyan bu belgeyi muhafaza ederek herhangi bir deforme olmasını engellemelidir.
  • Kredi kullanmanıza yönelik olarak zaman aşımında size verilen süre toplamda 10 yıllık bir zaman aşımı mevcudiyetini vermektedir. Bununla birlikte akitin yani sözleşmenin var olduğu usulünce ifa edilerek doğan herhangi bir zararın söz konusu olabilmesi adına geniş kapsamda yapılan zaman aşımı mevcut olmaktadır.
  • “Tüketici hakem heyeti veya müşterisi olduğunuz banka” üzerine müracaat etmenizi önerecek olan kişiler olacaktır. Bunu göz ardı etmelisiniz, nedeni ise bunlar tüketicilere ancak zaman kaybı oluşturmaktadır. Dava masraflarından kurtulayım derken zamanınızı boşa harcamak istemiyorsanız direkt olarak bu mercilere giderek para ve zaman kaybı yaşamamalısınız. Örnek verecek olursak 100.000 TL gibi bir konut kredisi için hakem heyetine git demeyle sınırlı kalan ve hukukçu dahi olmayan bu tür kişilere itibar etmeyiniz. Hakem heyeti veya bankalar 3.300 TL gibi bir meblağa yönelik sizin dosyanız ile uğraşır, bu paranın üstü sadece mahkemeler tarafından yetkili olan yerler olduğunu unutmayın.
  • Yüksek tutarlara sahip zararlarınızı karşılamak adına bireysel olarak adalet aramayın, mutlaka işin ehli bir avukat ile görüşerek dava açmanız hem daha karlı olacaktır hem de bu yolda en uygun adımınız sıfatını taşıyacaktır.
  • Çekilen kredi tutarı fark etmeksizin bu durumda avukat ile mahkemeye başvurmanız neticesinde tüm avukatlık masrafları ve yargı süresi boyunca tüm masraflarınız bankalar tarafından karşılanmaktadır. Doğru bir strateji ve iyi bir avukat ile tüm bu zararlarınızı karşılayabileceğiniz gibi, aynı zamanda avukat ve mahkeme masraflarını da bankadan tahsil edilmesini sağlayabilirsiniz. Bu yolda “Sakın avukata para vereyim deme, kendinde para vermeden hakkını arayabilirsiniz” düşüncelerini size yansıtan insanlara aldırmayın. Bu tür hukuki işlemler tamamen avukat ile sonuçlanabilecek durumları içermektedir.
İLGİLİ  Hisse Senedi Fiyatlarını Belirleyen 4 Önemli Faktör
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*