Kartel Faizi Nedir?

Kartel Faizi Nedir? Nasıl Açıklanır?


Rekabet Kurumu, 12 büyük bankanın 21 Ağustos 2007 ile 22 Eylül 2011 tarihleri içerisinde kartel yani uzlaşma oluşturduğunu tespit etmiştir. Bu ilgili bankaların kartel oluşturmak suretiyle faiz oranlarını ortak bir karar neticesinde belirlemesi serbest piyasa koşullarına aykırına davranılmış ve faiz oranları tüketici aleyhine arttırılmıştır. Tüketicinin fazla ödediği faiz tutarının 3 katına kadar bankaya dava açma hakkı bulunmaktadır.

12 büyük bankanın ortak karar sonucu faiz yükselttiği ortaya çıktı. Bunun neticesinde Rekabet Kurumu bu durumun yasalara aykırı olduğu gerekçesi ile ilgili bankalara ceza kesti. Bu cezanın Danıştay tarafından onanması sonucunda tüketicilere bu gereğinden fazla ödedikleri faizleri geri alma hakkı doğdu.

Rekabetin Korunması Hakkında Kanunun 57 ve onu takip eden 58. maddelerinin dayanak olarak gösterildiği davalarda tüketiciler belirsiz alacak davası açabilmektedirler. Bu davanın örnek dilekçesi sitemizde bulunmakta olup ayrıca tahmini bir tazminat tutarı belirleyebilirsiniz.

Kartel faizinin uygulandığı tarihler arasında 100 000 TL konut kredisini 120 ay vade ile çeken birinin yaklaşık 38.142 TL tazminat davası kazanma şansı bulunmaktadır.

Kartel faizinin uygulandığı tarihler arasında 75 000 TL taşıt kredisini 48 ay vade ve %1.2 faizle çeken birinin 12.891 TL ile 31.605 TL tazminat davası kazanma şansı bulunmaktadır.

Kartel faizinin uygulandığı tarihler arasında 50 000 TL ihtiyaç kredisini 24 ay vade ile %1.4 faizle çeken birinin 2064 TLtazminat davası kazanma şansı bulunmaktadır.

Bankaya nasıl kartel faizi davası açabileceğinizi öğrenmek için hukuki destek alabilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]
İLGİLİ  Hisse Senedi Fiyatlarını Belirleyen 4 Önemli Faktör

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*