Kredi Notunun Banka İşlemlerine Etkisi

Bankalar sağladığı kredi hizmetlerini ve diğer ürünlerinin hizmetlerini herkese sağlamazlar. Her bankada belli başlı kredi verme ölçütleri vardır. Kredi çekmek isteyen kişinin sabit bir işinin olması, sabit bir maaşının olması ve bunun gibi bazı şartlar sunarlar. Ancak her bankanın kesinlikle baktığı ilk şart müşterinin kredi notudur. Kredi notu öğrenme, bir kişi bankaya kredi için başvurduğunda o krediyi kullanıp kullanamayacağının kararını vermede etkili olan kişiye özel bir tür analizdir. Bu analiz neticesinde size ya kredi verilir ya da kredi dahil bankanın hiçbir ürününü kullanamazsınız. Bu not belli aralıklarda hesaplanmaktadır.

Her bankadan veya bankaların internet sitelerinden kredi notu öğrenme işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredi notu hesaplamaları sonucu ortalama olarak 1200 ‘ün üzerinde olması ilerideki banka işlemleriniz için önemlidir. Kredi notu en yüksek 1900 ‘dür. 1200’den aşağı kredi notuna sahip kişilerin ilerideki yapacağı banka işlemlerinde bu kötü skor karşılarına çıkıp işlemlerini etkilemektedir. Bu nedenle kredi notunuzu yüksek tutmanız, eğer kredi notunuz düşükse de yükseltmeniz sizin açınızdan önem arz etmektedir. Bir kredi çekmek istediğinizde kredi notunuz yüksekse düşük faizli kredi imkanları sunulurken kredi notunuz düşükse yüksek faizle de olsa krediyi alamazsınız. Kendiniz kredi hesaplama işlemini bankaya gitmeden de internetten yapabilirsiniz.

KREDİ NOTU NASIL YÜKSELTİLEBİLİR?

Kredi notunuzu hemen yükseltebilme imkanınız yoktur. Bu notun yükselmesi zaman almaktadır. Kredi notu hesaplanırken bankalarla ilişkileriniz, borçlarınızı ödeme düzeniniz, kartlarınızın limiti, kullandığınız kredi tutarları ve buna benzer tüm finansal işlemlerinize bakılmaktadır. Kredi notunuzu yükseltmek için öncelikle tüm borçlarınızı kapatabilme imkanınız varsa kapatın. Ayrıca faturalarınızın borçları da kredi notunu etkilediği için tüm fatura borçlarınızı da kapatmanız gerekir. Borçlar kapandıktan sonra düşük limite sahip bir kredi kartı almalısınız. Bu kartla belli küçük miktarlar harcamalar yapıp günü geldiğinde de bu harcamaları ödemelisiniz. Öderken asgari tutar değil tamamını ödemelisiniz. Bu sayede oluşan finansal işlemleriniz kredi notunuzu yükseltir.

İLGİLİ  Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?
[Toplam:1    Ortalama:3/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*