Mortgage Nedir? Mortgage İle Nasıl Ev Sahibi Olunur?

Zengin bir ailenin çocuğu değilseniz, babanızdan miras kalmadıysa, mevcut gelirinizle ev almanız imkansız görünüyorsa işte size bir fırsat: Mortgage.

Peki, nedir Mortgage?

Mortgage, bir taşınmazı 10-20 yıl gibi uzun bir zamanda kredi karşılığında ipotek etme yöntemidir. Yani gelir sahiplerini ev sahibi olmak için destekleyen ipotekli, uzun vadeli bir kredi çeşididir. Tek şartı bankanın ve müşterinin belirlediği şartlar dahilinde kredinin düzenli                                          bir şekilde ödenmesidir. Aksi taktirde ev sizden geri alınır.

Mortgage başvurusu nasıl yapılır?

Başvuru yapmak için öncelikle başvuru şartlarını sizin için en uygun olan bankadan öğrenmek gerekiyor. Genel olarak olmazsa olmaz şartlar: Düzenli bir gelirinizin olması, alacağınız evin ortalama fiyatının en az % 20 ‘si kadar nakit paranızın olmasıdır. Kredi notunuzun düzgün olması da istenen şartlarda yer alır. Bankalar ve finans kuruluşları farklı koşullarla kredi, faiz oranı ve geri ödeme yöntemlerini kendilerine göre belirler.

Mortgage’nin Sağladığı Avantajlar;

  1. Kira öder gibi ev sahibi olmak
  2. Döviz fiyatlarındaki sert çıkışlardan etkilenmemek
  3. Kendi evinde oturmanın rahatlığını yaşamak
  4. Geleceğe yönelik bir yatırım şekli olması
  5. Taksit tutarlarının sabit ve uzun vadeli olması

Mortgage ile Konut Kredisi Arasında Ne Fark Vardır? Konut kredisinin kullanım vadesi maksimum 5 yıla kadar, faiz oranları yüksek ve 2 ay taksit ödemezseniz tüketici hakları gereği bu taksit tutarını bir sene içersinde ödeyerek telafi edilebiliyordu. Fakat Mortgage’ta ise 30 yıla kadar düşük faiz oranlı en uygun konut kredisini kullanabilirsiniz.

Mortgage’nin son taksiti ödendikten sonra ev üzerindeki ipotek kalkar ve evinizde gönül rahatlığıyla oturabilirsiniz. İşte sizi ömür boyu kira ödemekten kurtaracak mükemmel bir ev sahibi olma sistemi…

MORTGAGE ÖDEMELERİ İÇİN ALTERNATİFLER

Mortgage, genellikle bir gayrimenkulün teminat altına alınarak banka tarafından verilen borç para ile satın alınmasına verilen isimdir. Bankalar aktif şekilde çalışmaya başladığından beri müşterilerine kredi konusunda hep alternatifler üretmiş olup vermiş olduğu kredileri ise en doğru şekilde tekrar tahsil etmenin yolunu aramıştır. Mortgage, konut kredisini en doğru tahsil etmek için finans kuruluşlarınca tüketicilerin hizmetine sunulmuş, çağımızda kira öder gibi ev sahibi olmayı amaçlayan, almış olduğunuz krediyi ödemeniz için evinizi ipotek eden bir sistemdir.

İLGİLİ  Para Biriktirenler İçin Motivasyon Arttırıcı 3 Yol

KONUT KREDİSİ

Az birikim ile ev sahibi olmak isteyen tüketicilerin bankaya başvuru yapması gerekmektedir. Başvuru sonrasında bankanın konutu ipotek altına alarak yaptığı ödemeye kredi denir. Bankalar istenilen konutun %80’ine kadar ödeme yapıp konutu ipotek altına alarak tüketiciye teslim eder. Kredi süreci banka tarafından mortgage başvurusu yapıldıktan sonra söz konusu olan konutun banka ekspertiz’i tarafından incelenerek menkulün çevresel faktörlere göre rayiç bedelinin ve kira getirisinin hesaplanması ile devam eder. Bankalar kredi ödemesi yaparken konutun hemen satılabilir değerini baz alır ve borcun ödenmemesi durumunda ipotek edilen konutun hemen satılmasını talep edebilir.

ALTERNATİF ÖDEMELER

Günümüzde birçok insan esnek gelir düzeyine sahip ve bu noktada bankalar tüketicilere uygun Mortgage ödemesi sunmakta. Kredi onaylandıktan sonra banka tüketiciden gelir beyannamesi istemekte ve tüketicinin istediği vade ve kalıplarda ödeme tablosu çıkartmaktadır. Örneğin, kredi çektikten sonra ilk iki sene geliriniz kredi taksitinden düşük olacağı için alternatif ödeme kalıbı istiyorsunuz. Banka tüketiciye bir ödeme tablosu belirleyerek tüketicinin gelirine göre kredi vadesinin ilk üç senesi düşük taksitli ödeme seçeneği çıkartıp üç sene sonra geriye kalan taksit tutarına bölerek esnek bir ödeme kalıbı çıkartmış oluyor.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*