Neye Yatırım Yapsam? Yatırım Tavsiyeleri

Dünya üzerindeki her insan gelecekte maddi güvencesinin olmasını arzu eder. Bunun için gençliğinin büyük bölümde çalışarak geleceğinin daha rahat olmasını sağlamaya çalışır. Bazen de bunu sadece kendisi için istemez. Ailesinin maddi geleceği de daha iyi olsun diye yapar. Maddi güvence altında bir gelecek için atmanız gereken adımlar çok iyi olmalı ve doğru adımlar atmalısınız.

Atacağımız Adımlar Neler Olmalı?

Öncelikle işe iyi okullarda okuyarak başlayabiliriz. Bunun için ortaöğretimin sonuna kadar doğru ve düzenli çalışarak iyi bir üniversite kazanmalıyız. Üniversiteyi de iyi bir dereceyle bitirdikten sonra rahatlıkla iş dünyasında kendimize yer bulabiliriz. Okulla arası pek iyi olmayanlar ise kendisine en uygun ticari alanı bulup erken yaşlarda ona yoğunlaşmalıdır. Mesela Doğu Anadolu Bölgesi’nde kırsal kesimde yaşayan bir insan imkanı varsa çok rahat bir şekilde hayvancılık yaparak kendisine çok iyi bir gelecek hazırlayabilir. Yani tercihler ve imkanlar atacağımız adımlarda çok önemli bir rol alır.

Teknolojinin Atacağımız Adımlarda Önemi

Gelişen teknolojiyi iyi takip etmeli ve ayak uydurmalıyız. Bu yeni ve gelişen düzende kendimize en uygun alanı bulmamız gerekir. Teknolojiyi kullanmak bizim maddi güvencemiz için artı bir etkendir. İşe teknolojinin nasıl etkili bir biçimde kullanıldığını öğrenerek başlayabiliriz. Örneğin, ticari bir işletmemiz varsa kullanacağımız veya satacağımız ürünler son teknoloji olursa daha çok dikkat çeker ve satış yaparız.

Mutlu Bir Gelecek Sizin Elinizde

Maddi güvence altında bir gelecek istiyorsak her şey kendi elimizdedir. Atacağımız adımları uygun ve erken zamanda atarsak hiçbir sorun yaşamadan geleceğimizi garanti altına almış oluruz. Önemli olan insanın kendini tanıması ve ona göre kendini yönlendirmesidir. Bu konuda tecrübeli insanların fikirlerine de danışarak hareket edebilir. Sonrası çok rahat bir şekilde adım adım gerçekleşir.

Yastık altındaki tasarruflarınızı değerlendirebileceğiniz alternatiflerden biri de hiç kuskusuz borsadır.İlk kez yatırım yapacak olanlar için biraz karmaşık gibi görünsede herşeyin kayıt altına alınmasının vermiş olduğu güven göz önünde bulundurulursa yatırımcı için cazibesi yüksek bir seçenektir.

İLGİLİ  Hisse Senedi Alımı ve Satımı Hakkında Bilgiler

Peki Borsa Nedir?

En geniş tabiri ile borsa bir takım ticari mal veya değerli kağıtların alım satım işleminin yapıldığı sistemsel bir yapıdır.Kendine yeni bir sermaye çevresi oluşturmak isteyen şirketler ile parasına para katmak isteyen yatırımcının buluştuğu platform gözüylede bakabilirsiniz.

Eğer borsada yatırım yapmayı amaçlıyorsanız ilk iş olarak bir yatırım hesabı açmanız gerekmektedir.Bunu bankalar üzerinden yapabileceğiniz gibi,aracı kurumlar vasıtasıyla da yapabilirsiniz.Bu hesap üzerinden borsaya iletilmek üzere alım satım talimatları verebilir,işlem hareketlerinizi kontrol altında tutabilirsiniz.

Vemiş olduğunuz bu talimatlar borsa terimleri literatüründe emir olarak adlandırılırlar.Bazen yatırımcılar bu ana emirler ile bağlantılı olarak bir alt emir daha verme gereksinimi duyabilirler.Gündelik yaşamın akışı içinde hızlı seyreden piyasayı takip edemeyen yatırımcılar için zincir emir oldukça önemli bir konuma sahiptir.

Nedir Zincir Emir ve İşleyişi Nasıldır?

Borsa zincir emir;yatırımcının aracı kurumlar vasıtasıyla borasaya iletmiş olduğu ana emrin ve bu ana emire bağlı bulunan alt emirlerin tamamına zincir emir denilir.Alt emirlerin gerçekleşmesi için ana emirin gerçekleşmesi şartı vardır.Zincir emir kavramının daha iyi anlaşılabilmesi için örnek verecek olursak; A şahsı bir şirketin hissesinden 5 tl den 1 hisse alınması için ana emir oluşturmuştur.Bu emire bağlı olarak 8 tl olduğunda satması için ya da 3 tl olduğunda alım yapması için emir verebilir.İşte buna zincir emir denir.Bununla birlikte bir ana emire bağlı alt emirlere daha fazla zincir emirlerde eklenebilir.

Günümüz şartlarını düşündüğümüzde yatırımcının hayatını kolaylaştıran harika bir sistemdir.

Verilen zincir emirde düzeltme yapılıp yapılamayacağıda ayrı bir merak konusudur.Düzeltmenin yapılabilmesi için tek şart emirin henüz borsaya iletilmemiş olmasıdır.Emir iletildikten sonra düzeltme işlemi yapılamaz.Sisteme iletilmeden işleminizi iptal edebilir ya da değiştirebilirsiniz.

Tüm bu bilgiler ışığında borsada daha çok kazanabilmek için artış yada düşüşte etkili olan faktörleri bilmek,gelişmeleri anlık takip edebilemek ya da edilmesine imkan verilebilecek yolları izlemek,sakin ve sabırlı bir psikolojiye,sağlam bir öngörüye sahip olmak gerekir.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*