Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Vefat edenin kredi ve kredi kartı borcu ne olur?

Kredi Çeken Kişi Vefat Ederse Borç Ne Olur?

Bankalar insanlara her konuda kredi hizmeti vermektedir. Bankalar bu kredileri verecekleri zaman her şeyi göz önünde bulundurarak ve bütün önlemleri alarak sizlere kredi hizmeti vermektedir. Bankalar size kredi vermeden önce sizinle alakalı da bazı araştırmalar yapmaktadır. Özellikle kredi notu sorgulama işlemi yapılarak sizlerin geçmişine bakılmaktadır. Sizlere bu şekilde kredi hizmeti vermektedir.

Bankalardan kredi almak uzaktan kolay gibi görünse de o kadarda kolay değildir. Bankalar vereceği kredinin en çok aylık ödemesine önem verecektir. Yani verdiği hizmetin geri ödenmesi banka için önemlidir. Borcun ödenmediği zamanlarda da kişi ile banka arasında büyük sorunlar oluşuyor. Fakat kredi alan bir kişi vefat eder ise bu borç ne olacak?

Vefat Edenin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölüm her canlının başına gelecek bir şeydir. Bir kişi bankadan bir kredi hizmeti almış ise ve borcunu ödeyemeden vefat etmiş ise bu kredinin borcu silinmiyor.

Kişi bu krediyi aldığı sıra da banka bir kefil istemiş ise kişinin vefatından sonra bu borç kefile kalacaktır. Ancak kredi kefilsiz verilmiş ise kişinin borcu akrabalarına kalacaktır.

Banka kredi verdiği kişinin vefatından sonra borcun ödenmesi için kefili bulacaktır ve borcun ödenmesini talep edecektir. Ancak kredi için kefil istenmemiş ise banka kişiye en yakın olan akrabalarını bularak borcu ödemelerini isteyecektir. Kişinin üzerine tapulu bir malı, mülkü var ise, bu mal kime veya kimlere kalıyor ise borçta kalacaktır. Eğer bu borç ödenmek istenmiyor ise borcu ödemekle yükümlü olan kişi mirası da, borcu da istemediğine dair bir dilekçe yazarak ilgili yere göndermelidir. Yani reddi miras yaparak bu borçtan kurtulabilir. Ancak mirastan vazgeçmek istenmiyor ise bankaya olan borcun da ödenmesi gerekiyor.

İLGİLİ  2017 Güncel Kredi Faiz Oranları
[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*