Para Biriktirenler İçin Motivasyon Arttırıcı 3 Yol

Birçok insan için para biriktirme alışkanlığı oldukça zor bir durum teşkil etmektedir. Para biriktirmeye alışkanlık kazandığınız halde bile bu durum sadece bununla bitmiyor. En az birikim yapmak kadar önemli olan başlanan para biriktirme durumunu hedef birikim miktarına kadar ulaştırmak da büyük meziyet istiyor. Bunun en büyük örneğini mutlaka çevrenizdeki insanlarda görüyorsunuzdur. Para biriktirmeye karar veren kişiler bir süre sonra hedefine ulaşmadan elde ettikleri parayı farklı bir yöne harcama yapmakla sonuçlandırıyor. Kişilerde “Nasıl olsa bir daha para biriktiririm” düşüncesi oluştuğu için hedefe ulaşılmadan var olan paranın büyük bir kısmını harcamaya yönlendirmektedir. Bu durum aslında negatif düşüncelere bağlı olmaktadır. Bu kapsamda konumuzun devamında sizlere para biriktirirken motivasyonunuzu arttıracak 3 ana yolu paylaşacağız.

Kendinizi Onurlandırarak Sahip Olduklarınızı Göz Önünde Bulundurun

Para biriktirmeye yönelik birçok kişinin farklı metotları yer almaktadır. Buna en büyük örnek ise dünyanın en ünlü yaşam koçlarından biri olan Maria Nemeth bir yazısında “Her gece gözlerinizi hayatın yorgunluğu kapayıp uyumadan evvel elde ettiğiniz ve sahibi olduğunuz mutluluğa dair 3 materyali kağıda yazın ve bu üç şeyden ilk ikisi mutlaka parayla satın alınabilecekler içerisinde olsun demiştir. Bu uygulamayı en az iki hafta boyunca her gece durmadan yazın, bu yöntem sayesinde kendinizi onurlandırdığınızdan ötürü motivasyon gücünüzü arttırarak para biriktirmeye yönelik daha hedefsel bir yaklaşım içerisinde olacaksınız.

Çevrenizdeki Negatif Düşünenlerden Kurtulun

Para biriktirmeye karar verdiniz, fakat sevgiliniz, anneniz, eşiniz, çocuklarınız veya herhangi kapsamda yer alan bir dostunuz kısacası çevrenizdeki en yakın kişilerin “Hiç sanmıyorum, bence para biriktirme sana göre değil” ve benzeri negatif düşünenlere aldırmayın. Birikim hedeflerinize yönelik kalkışmış olduğunuz bu süreçte hiç kimsenin sizi bu hedeften alı koymasına veya zihninizi karıştırmanıza müsaade etmeyin. Düşünün; biriktirmiş olduğunuz para ile finansal kapsamda tüm hedeflerinize ulaşarak var ise borcunuzu ya da sahip olmak istediğiniz herhangi bir ürünü rahatlıkla satın alabileceksiniz. Yeni bir ev veya yeni bir araba almak o kadar zor değil, yeter ki birikim hedefinize ulaşana dek zihninizi temiz tutarak sizi negatif düşünceleri ile boğanları takmamak.

İLGİLİ  Borsa Volume Nedir? Borsaya Nasıl Girilir?

Problemlerden Kaçmayın, Çözüm Odaklı Yaklaşım Sergileyin

Para biriktirirken düşük bir gelire sahip olabilir veya borçlu biri olabilirsiniz. Bu tür problemler doğrultusunda “ben para toplayamam, ödemelerim veya farklı problemlerim var” demeyin. Aslında bu durum birçok insanın ortak problemleri arasında yer almaktadır. Fakat bu tür sorunların her birine özel olarak çözümü var ve bu durumlar sizi birikim hedeflerinizden alıkoymasın. Düşük bir gelire sahipseniz öncelikle geliriniz nasıl arttırılabilir bunu düşünmelisiniz. Yüksek tutarlara sahip bütçenizi dengelemek için hesaplamalar yaparak daha makul harcamalar eşliğinde bu sorunlardan kaçabilirsiniz. Başlıca olarak tasarruf yapmayı öğrenerek ilk adımı atabilir ve aynı zamanda var olan mevcut borçlarınızı para toplarken hedefinize ulaşacak yol içerisinde kapatabilirsiniz.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*