Pasif Gelir Nedir?

pasif gelir nedir
pasif gelir nedir

Otomatik ve minimum çaba gerektiren kazanç gelirine pasif gelir deniz. Doğrudan zaman ve daha fazla emek harcanarak para kazandıran pasif gelirin tam aksi ise aktif gelir olarak tabir edilmektedir. Birçok kişinin merak ettiği ve üzerinde birçok proje oluşturduğu pasif gelir nedir sorusuna konumuzun devamında sizlere net bilgiler sunacağız. Bu konuya en önemli etken ise ister saat başına veya tam zamanlı olarak maaşlı para kazanma durumunuzla alakalı olarak harcadığınız zamanla ilgili olmaktadır. Aktif gelir üzerine söz deyim edecek olursak; çalışmadığınız, yani zaman harcamadığınız sürece herhangi bir nitelikte para kazanamazsınız. Herhangi bir sakatlık, hastalık veya benzeri bir durumda tamamen iş göremez bir halde geldiğiniz vakit para kazanma olanağınız tamamen yok olur. Buna daha net bir örnek vermek gerekirse bir sporcu iseniz spor hayatınızı olası bir sakatlık bitirebilir. Spor yaparak para kazanan biriyseniz, en ufak bir sakatlıkta para kazanma şansınızı yitirebilirsiniz.

AKTİF GELİRİN PASİF GELİRE GÖRE FARKI

Aktif gelir tamamen güç ve zaman harcamaya dayalı bir sistem ile çalışmaktadır. Dünya üzerinde yaşayan insanların büyük bir çoğunluğu aktif gelir üzerinden mesai harcayarak para kazanarak yaşamlarını sürdüren kişilerdir. Aylık veya yıllık bazda kazanılan paranın istatistiği tamamen bu işe harcadıkları zamanla bağlantılı olmaktadır. Bunun zıt olanı ise yani zenginler, daha çok aktif kazananlara göre zaman harcamadan internet reklamlarından, franchise gelirleri, self servis çamaşırhaneler, konut kiraları, telif hakkı ücretleri ve benzeri pasif gelir kapsamında yer alan kaynaklardan kazanmaktadırlar.

PASİF GELİRİ CİDDİYE ALIN

Hemen yukarıda bahsettiğimiz üzere pasif gelir kaynakları aslında ciddiye alınmaması gerekilen bir durum değildir. Aksine tam olarak aktif gelir gibi pasif gelir akışı yaratmakta oldukça ciddi bir sorumluluk kazandırmaktadır. Aktif gelir gibi zaman gerektiren ciddi bir olasılık taşımaktadır. Buna yönelik zamanınızı harcadığınız halde bile ilk etapta para kazanamazsınız, o nedenle mutlaka zaman içerisinde sabra yönelik bir bekleme sürecinde durmalısınız. İlerledikçe kazandıran ve sonrasında sizi hedefe ulaştıran bir kazanç türü sağlayan pasif gelir, kimi uzmanlar tarafından aktif gelirden daha zor bir süreci teşkil ettiğini söylemektedir. Aktif kazanç tamamen harcadığınız zamana bağlı olarak size para kazandırırken, pasif gelir ise işleriniz bittikten sonra bile uzun bir süre size para kazandıran bir kaynak türü olmaktadır.

İLGİLİ  Paketler ve Hibe Programları

PASİF GELİR İLE NASIL KAZANÇ ELDE EDİLİR?

Pasif gelir sayesinde internet üzerinden geçiminizi rahatlıkla sağlayabilirsiniz. Buna ek olarak konut kiraları gibi pasif yollardan gelir kapısı da yaratabilir ve uzun sürelerce bu her iki yol üzerinden gelir elde edebilirsiniz. İlk zamanlarda internetten veya benzeri etkenlerden gelir elde etme çabası zor gelse de akabinde oldukça iyi kazandıran bir sistem oluşturduğunuzda tüm bu kaygılarınız da yok olacaktır.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*