Vadeli Mevduat Hesabı (VMH) Ne Demek?

Vadeli mevduat hesabı

Vadeli Mevduat Hesabı (VMH) Ne Demek?

Vadeli Mevduat Hesabı bir yatırım hesabıdır. Bankanın belirlediği vade ve faiz türlerinden istenilen biri seçilerek ana para üzerinden faiz kazancı sağlanır. Vadeli mevduat hesabının açılışı ve yatırılması gereken paralar bankalara göre değişiklik gösterebilir. Türk lirası vadeli mevduat hesabına yatırım yapılabildiği gibi vadeli döviz hesabına da yatırım yapılabilir.

Vadesiz Mevduat Hesabı Ne Demek?

Vadesiz Mevduat Hesabı müşterilerin en çok kullandığı hesap türüdür. Vadeye bağlı olmadan nakit giriş ve çıkışlarında kullanılan faizsiz en basit hesap türüdür. Havale, EFT işlemleri bu hesap üzerinden yapılır.

Bankacılık İşlemleri

Bankalar, müşteri çekmek ve var olan müşterileri korumak amacıyla müşterilerine özel ürünler, şubede işlem önceliği gibi hizmetler sunmaktadır. Özel hizmetler dışında her bankada yapılan rutin işlemler vardır.

Banka Hesabı Nedir?

Müşterilerin kendi adına açılan kişisel hesaplardır. Vadesiz Mevduat Hesabı, Kredili Mevduat Hesabı, Vadeli Mevduat Hesabı gibi çeşitleri bulunmaktadır.

Havale Ne Demek?

Müşterinin hesabının bulunduğu banka hesabından, aynı bankada hesabı bulunan başka kişi ve ya kişilere para göndermesi işlemidir. Para gönderme işlemlerinde en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Bankalardan özel müşterilerine ücretsiz havale ayrıcalığı tanıyabilirler. Bunun dışında bankamatik ve internet üzerinden yapılan havale ücretleri şubeye nazaran çok daha düşük ücretlidir.

Elektronik Fon Transferi (EFT) Ne Demek?

Müşterinin hesabının bulunduğu banka hesabından, farklı bankalarda hesabı bulunan kişi ve ya kişilere para gönderme işlemidir. Hesaba EFT, isme EFT, cep telefonuna EFT gibi çeşitleri vardır. EFT işlemlerinde internet bankacılığının kullanılmasının en büyük sebebi şubelerin EFT ücretleridir.

İLGİLİ  Daha İyi Bir Gelecek İçin Yatırım Fikirleri

Kredili Mevduat Hesabı (KMH) Ne Demek?

Kredili mevduat hesabı, müşterinin geliri doğrultusunda vadesiz hesabında para olmasa dahi para kullanabildiği kredi limitidir. Hesabında para olmayan müşteriler bu hesabı kullandıkları takdirde kullandıkları para üzerinden bankaya faiz öderler.

[Toplam:1    Ortalama:5/5]

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*